• Erzurum'da camiye giden genç kaçırıldı
 • Depremzedelere Ramazan zammı
 • Yük gemisi kaçırıldı
 • Bodrum'da hafif şiddette deprem
 • AKSA'dan garip savunma
 • Başkentte iftar çadırları
 • Gebze'nin il olması için kampanya
 • Adapazarı'nda yangın paniği
 • Çadır okullar donduruyor
 • "Hükümet, altın yumurtlayan tavuğu kesiyor"
 • Bakanlık'tan Aydınlık'a yalanlama
 • Çakıcı, iade kararını kabullenecek
 • Pamukçular Ankara'da


  Erzurum'da camiye giden genç kaçırıldı

  ERZURUM

  Erzurum'un Horasan ilçesinde bir kişinin kaçırıldığı bildirildi. Horasan ilçesinde 3 Aralık günü camiye gitmek için evden ayrılan Engin Güzel'den (21) henüz haber alınamadı. Engin Güzel'in babası Bahattin Güzel, Horasan Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak, her gün akşam saatlerinde oğlunu kaçıranlar tarafından evine telefon edildiğini ve oğlunu kaçıranların ne istediklerini söylemediklerini belirtti.

  Bahattin Güzel, oğluyla bir defa telefonla görüştürüldüğünü, nerede olduğunu bilmediği oğlunun hayatından endişe ettiğini kaydetti.

  Emniyet yetkilileri, Engin Güzel'in (21) bulunmasına çalışıldığını bildirdiler.

  Depremzedelere Ramazan zammı

  AKÇAKOCA

  Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, pide ve ekmeğe zam kararı aldı.

  Alınan karara göre; Bolu, Düzce, Akçakoca ve Gerede'de 270 gram ekmek 100 bin liraya, 540 gram ekmek 200 bin liraya, 220 gram Ramazan pidesi 100 bin liraya, 440 gram pide 200 bin liraya yükseltildi.

  Vatandaşlar, Ramazan öncesi yapılan zammı protesto ettiklerini belirterek, Bolu ve Düzce'de birçok fırının çalışmamasına ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ile çevre illerden ekmek getirilmesine rağmen zam kararı alınmasını anlayamadıklarını dile getirdiler.

  Yük gemisi kaçırıldı

  ATİNA

  Türkiye'den Yunanistan'a gitmekte olan bir yük gemisinin kaçırıldığı bildirildi. Geminin Yunan Sahil Güvenlik görevlilerinin hiçbir çağrısına cevap vermediği ve Midilli'nin 8 mil uzağında demirlediği kaydedildi. Yunan Sahil Güvenlik yetkilileri gemide 200'ün üzerinde yolcu bulunduğunu ve bu yolcuların Midilli Adası'na çıkmasından kaygı duydukları belirtildi.

  Işıklarını dahi söndürmüş olan geminin ne ve hangi sebeple kaçırıldığı konusunda henüz ayrıntılı bilgi edinilmiş değil.

  Bodrum'da hafif şiddette deprem

  BODRUM

  Bodrum'da hafif şiddette bir deprem meydana geldi. Depremde, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybının olmadığını öğrenildi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden edinilen bilgiye göre, 00.30 sıralarında meydana gelen depremin şiddeti 3.9 olarak belirlendi. Merkez üssünün ise Milas'ın 6 kilometre kuzeydoğusu olduğu bildirildi.

  AKSA'dan garip savunma

  YALOVA

  Depremin depolama tanklarında yol açtığı hasar sonucu çevreye 6 bin 400 ton 'Akrilonitril' adlı zehirli madde yayan, Yalova'da kurulu Aksa Fabrikası'nın yetkilileri, yörede yaşanan bazı ölüm olaylarının kimyasal madde sızıntısıyla ilgili olmadığını savundu.

  AKSA Genel Müdürü Selçuk Ergin, Taşköprü beldesi civarında oturan 6 kişinin ölümünün 'Akrilonitril' sızıntısıyla ilgisi bulunduğuna dair, bazı televizyon kanallarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Ergin şöyle konuştu:

  "Depremden önce ölen Cemile Tezel'in yanı sıra Eylül-Ekim aylarında hayatını kaybeden Ahmet Nalbantoğlu, Melahat Kaypak, Necla Uysal ve Zühtü Mallı, kalp yetmezliği sonucu vefat etmiştir. Ayrıca, Zeki Aydın adlı vatandaşımız da mide kanserinden ölmüştür.'

  Başkentte iftar çadırları

  ANKARA

  Ramazan nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Diyanet Türkiye Diyanet Vakfı iftara evine yetişemeyecekler ve dargelirliler için iftar çadırları kuracaklar.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada Ankara'nın merkezi yerlerine kurulacak 4 ayrı çadırda günde 10 bin kişiye iftar yemeği verilecek.

  İftar çadırları, Kızılay Güvenpark, AŞTİ, Ostim ve Hacıbayram Cami önündeki alanda kurulacak. Çadırlarda, Ramazan süresince 10 bin kişiye ücretsiz verilecek iftar yemeğinde 2'si sıcak 3 çeşit yemek olacak.

  İftar çadırı uygulamasının geçmişde var olan sosyal dayanışma ruhunun yeniden güçlenmesine yardımcı olacağı kaydedildi.

  Türkiye Diyanet Vakfı'ndan yapılan açıklamada ise Kocatepe Camii avlusuna kurulacak iftar çadırında günde 500 kişiye iftar yemeği verileceği kaydedildi.

  Gebze'nin il olması için kampanya

  GEBZE

  Kocaeli'nin Gebze ilçesinin il yapılması amacıyla ilçede başlatılan kampanya kapsamında, telefon ve faksla Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a ulaşılarak, kampanyaya destek sağlamak amacıyla belediye hoparlörlerinden halka çağrıda bulunuluyor.

  Gebze'nin, il statüsüne alınması amacıyla izlenecek yolun belirlenmesi için, ilçe platformu toplantısı yapıldı. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, kampanyanın, hükümetin, Kanun Hükmündeki Kararname çıkararak, deprem bölgesinde yer alan Gebze'yi il yapıncaya kadar sürdürüleceği bildirildi. Açıklamada, bu talebin, alternatif eylemlerle duyurulmaya çalışıldığına işaret edildi.

  Adapazarı'nda yangın paniği

  SAKARYA

  Adapazarı'ndaki Tank Palet Fabrikası'nın, 17 Ağustos depreminde hasar gören depolarından su kanalına sızan fuel oilin alev alması sonucu çıkan yangın, çevrede korkuya yol açtı.

  Fabrikanın yanından geçerek, Çark Deresi'ne kadar uzanan kanala sızan fuel oil, kanala atılan sigara izmariti yüzünden sabah saatlerinde alev aldı.

  Can kaybına yol açmayan yangını söndürme çalışmaları sırasında, D-100 karayolunun Dörtyol mevkiindeki trafik akımı, tek yönlü ve kontrollü sağlandı, bölgedeki Yem Sanayi Fabrikası da tedbir olarak boşaltıldı.

  Yarım saat devam eden yangının, Adapazarı İtfaiyesi tarafından söndürülmesinin ardından, kanalda biriken 2 bin litre fuel oilin temizlenmesi için çalışmalara başlandı.

  Çadır okullar donduruyor

  BOLU

  Bolu'da, 12 Kasım depreminden sonra ara verilen ve dün çadır okullarda yeniden eğitim ve öğretime başlanan Gölyaka, Cumayeri ve Gümüşova ilçelerinde, dersliklerin soğuk olduğu bildirildi.

  Gölyaka, Cumayeri ve Gümüşova ilçelerinde, depremden zarar gören okulların bahçelerine kurulan 24-30 metrekare büyüklüğündeki çadır dersliklere konulan katalitik sobaların yeterli ısıtma sağlamadığı belirtildi.

  Öğretmenlerle öğrenciler, dersliklerde üşüdüklerinden yakınırken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de, Bolu'da çadır dersliklerde yeterli ısınma sağlanamadığını, soğuk yüzünden ders yapmanın güçlüğünü bildiklerini söylediler.

  "Hükümet, altın yumurtlayan tavuğu kesiyor"

  ZONGULDAK

  Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kamil Furtun, 'hükümet, altın yumurtlayan tavuğu kesiyor' dedi.

  Furtun, gazetecilere yaptığı açıklamada, ek vergilerin hazırlıklarına hükümetin deprem öncesi başladığını, söz konusu vergiden bir an önce vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

  Merkez, Gökçebey, Çaycuma, Alaplı, Ereğli ve Devrek ilçelerinden yaklaşık 21 bin esnafın odalarına üye olduğunu anlatan Furtun, maddi imkansızlıklar içinde olanlardan 10 bin 429 esnaf kesiminin zorunlu olarak kepenklerini kapatarak, üye kayıtlarını sildirdiklerini bildirdi.

  Bakanlık'tan Aydınlık'a yalanlama

  ANKARA

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Aydınlık Gazetesi'nin 5 Aralık tarihli sayısında çıkan 'Genelkurmay, profesyonel orduya mesafeli' başlıklı haberi yalanlandı.

  MSB açıklamasında, Genelkurmay Başkanlığı tarafından, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nde istihdam edilecek sözleşmeli subaylar ve astsubaylar hakkında kanun tasarısı taslağı' hazırlandığı ve taslakta herhangi bir değişiklik yapılmadan Milli Savunma Bakanlığı'nca görüş alınmak üzere ilgili bakanlıklara gönderildiği belirtildi. Söz konusu yasa taslağının ise, özellikle modern araç, gereç ve silah sistemlerini ihtiva eden küçük birlik ve teşkillerinin teknik kullanımı ve sevk ve idaresinde ihtiyaç duyulan küçük rütbeli personel karşılanması amacıyla sözleşmeli subay ve astsubay istihdamını öngördüğü kaydedildi.

  Çakıcı, iade kararını kabullenecek

  PARİS

  Alaattin Çakıcı'nın, Fransız hükümetinin kendisini Türkiye'ye iade etme kararına itiraz etmeyeceği bildirildi.

  Aix-En-Provence Mahkemesi Savcısı Jean Louis Pascal, önceki gün yaptığı açıklamada, Fransa Başbakanı Lionel Jospin'in, Çakıcı'nın Türkiye'ye iadesiyle ilgili kararnameyi imzaladığını açıklamıştı.

  Çakıcı'nın avukatı Can Doğancan, müvekkilinin iade kararnamesine itiraz edeceğini düşünmediğini söyledi.

  Çakıcı ile bugün Paris cezaevinde görüşeceğini belirten avukat Doğancan, müvekkilinin daha önce Türkiye'ye iade edilmesi yolundaki talebiyle ilgili görüşünün değişmediğini düşündüğünü bildirdi.

  Pamukçular Ankara'da

  ANKARA

  Sorunlarını dile getirmek üzere dün sabah Ankara'ya gelen Egeli pamuk üreticileri, aralarından seçtikleri temsilciler aracılığıyla sorunlarını bazı bakanlara iletme kararı aldı.

  Bu arada, Anıtkabir ziyareti sonrası, Tandoğan'da yürümek isteyen üreticilere izin verilmedi. Yapılan görüşmeler sonrası, Tandoğan'da eski garajların arka tarafındaki boş alanda bekletilen otobüslerdeki üreticilerin bir bölümünün DSİ, bir bölümünün de MTA tesislerinde misafir edilmesi konusunda uzlaşma sağlandı. Otobüsler daha sonra polis kontrolünde, DSİ ve MTA tesislerine hareket etti.

  Üreticilerin bir bölümü ise sorunlarını bölge milletvekillerine iletmek üzere Meclis'e gitme kararı aldı.

  Üreticilerin aralarından seçtikleri Ziraat Odaları başkanları ve onlara eşlik eden MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak'tan oluşan heyet ise ilgili bakanlarla öğleden sonra bir araya geldi.