• Rusya, kimyasal bomba attı
 • Çeçen mülteciler yollara düştü
 • 'Saldırıların bedeli çok pahalıya mal olur'
 • "Kan dökülmesinin sebebi Yeltsin'dir"
 • Newsweek dergisi: "Yeltsin dönemi kapanıyor"
 • Mısır Başmüftüsü Rusya'yı boykot etti
 • İslam ülkelerinden Rusya'nın Çeçenistan'a saldırısına eleştiri
 • Castro: Küçük Elian ülkesine geri dönecek
 • ABD: "Castro bize gözdağı veremez"
 • İsrail bombardımanında 1 sivil öldü
 • Meksika'da 8 ton kokain ele geçirildi
 • 34 milyon dolar değerinde saf eroin ele geçirildi
 • Amerika'da yine silahlı öğrenci terörü
 • Filipinler'de bir uçak 18 yolcu ve mürettebat ile kayboldu
 • Bangladeş'de fil saldırısı: 5 ölü


  Rusya, kimyasal bomba attı

  CAHARKALE

  Rusya, önceki sabah yerel saatle 0.45 sıralarında Çeçenistan'ın başşehri Caharkale'nin (Grozni) Oktiabrskij ve Avturchanovskij semtlerine kimyasal başlıklı bombalar attı. Kimyasal maddenin türü henüz tespit edilemedi.

  Kimyasal bombanın atılmasından sonra, ilk tespitlere göre sabah 06.00'ya kadar 31 kişi hayatını kaybetti, 200'den fazla kişi de yaralandı.

  Çeçenistan Cumhuriyeti'nden Litvanya'nın başşehri Vilnius'da faaliyette bulunan Milletlerarası Parlamenterler Grubu'na iletilen bilgiye göre, her dakikada ölü sayısının arttığı belirtildi. İlk ölenlerin 47 yaşındaki Marat Irischanov ve 15 yaşındaki kızı Zina olduğu ifade edildi.

  Bombanın atılmasından birkaç saat sonra, insan derisinde su kabarcıkları oluştuğu, ve etkili olduğu insanlarda hareket kabiliyetinin azalmasına yol açtığı kaydedildi. Gece yarısından sonra atılan bombayla birlikte havada şimdiye kadar görülmeyen bir şekilde yeşil bir ışığın gökyüzünde parladığı belirtildi.

  Tiflis'teki Çeçenistan temsilcilerinin konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyecekleri bildirildi. Yetkililerin, bütün dünya kamuoyuna, Rusya'nın Çeçenistan'da savaş suçu işlediğine dair bütün delilleri açık olarak ortaya koyacakları kaydedildi.

  >

  Çeçen mülteciler yollara düştü

  Çeçenistan'ın başkenti Caharkale'yi kuşatan Rus birlikleri, kent sakinlerine "Ya 5 gün içinde kenti terkedin ya da ölün" tehdidini savurmasından sonra binlerce Çeçen sivil, korku ve panik içinde yollara düştü.

  Caharkale'yi kuşatan Rus birlikleri tarafından dağıtılan broşürde "Kent tümüyle kuşatıldı, Caharkale'ye giden bütün yollar kapatıldı. Kazanma şansınız hiç yok. 11 Aralık tarihine kadar Pervomaiskoye köyünden geçen yolda çıkışınız için güvenli bir koridor bulunacak. Kentte kalanlar terörist ve haydut olarak nitelenecek, havadan ve karadan bombalanarak öldürelecek. Başka görüşme ve fırsat olmayacak. Kentte kalanların hepsi yokedilecek" şeklinde ültimatom bulunuyordu.

  Ültimatomun ilan edilmesinin ardından binlerce Çeçen sivil, korku ve panik içinde Rus bombalarına hedef olmamak için açılan dar koridordan kaçmaya başladılar. Rusya kaynakları, önümüzdeki beş gün içinde Caharkale'den en az 20-30 bin mültecinin kaçarak Rusya'nın kontrolündeki bölgelere sığınacağını iddia ediyorlar. Rusya'nın Çeçenistan Temsilcisi Nikolai Kuşman, Caharkale'de halen 40 bin sivilin bulunduğunu tahmin ettiklerini ifade etti. Mülteciler, ya sahip oldukları eski Rus yapımı arabaları veya yaya olarak başkentin batısına çıkan yolu kullanarak kenti terkederken durumu müsait olmayanların başkentte kaldıkları belirtiliyor. 37 yaşındaki bir bayan Çeçen mülteci, "Bize burayı terketmemiz söylendi. Benim yaşlı bir Rus komşum, yürüyemeyeceği için gelmeyeceğini söyledi. Ne kadar ekmek ve suyumuz varsa ona bıraktık ve kentten ayrıldık" diye konuştu. Kenti terkedenlerin hepsinin fakir ve yaşlı insanlar oldukları gözlendi.

  >

  'Saldırıların bedeli çok pahalıya mal olur'

  WASHİNGTON

  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton, Beyaz Saray'da insan hakları konusunda yaptığı bir konuşmada, Rusya'nın Çeçenistan'a saldırısına değinerek, "Çeçenistan'daki saldırıların bedeli Rusya'ya çok pahalıya mal olur" dedi.

  ABD Başkanı Clinton, Rusya'nın sürekli saldırılarının bölgedeki Rusya karşıtlığını ve antipatisini artıracağına dikkat çekerek, bunun yörede Rusya'nın konumunu zayıflatacağını söyledi.

  "Rusya bu saldırılar için çok ağır bir bedel ödeyebilir" hatırlatmasında bulunan ABD Başkanı, Rusya'nın gün geçtikçe olayın içine daha çok battığını ve dünya kamuoyundaki imajını zedelediğini de ifade etti.

  'RUSYA, AĞIR BEDEL ÖDEYECEK'

  Öte yandan, Grozni'deki yaşlı, güçsüz, yaralı, evlerinden ayrılmak istemeyen, korku içindeki pekçok sivilin yaşamının tehdit altında olduğunu belirten Clinton, savaşın bedelini Rusya'nın savaştığı askerler değil, masum sivillerin ödemek zorunda kaldığını kaydederek, 'Bu durum beni derinden rahatsız etti' dedi. Clinton yönetiminden gelen bu ilk sert kınamaya karşılık, Washington'daki gözlemciler, Rusya'nın Çeçenistan'daki harekatını sürdürmesi karşısında ABD'nin herhangi bir yaptırım uygulamasının mümkün görünmediğini belirttiler. Rusya'nın sahip olduğu nükleer silahlar nedeniyle askeri müdahalenin de tamamen konu dışı olduğunu belirten gözlemciler, ABD'nin Rusya'da istikrar ve demokratik reformları geliştirmeye çalıştığına da dikkati çektiler.

  >

  "Kan dökülmesinin sebebi Yeltsin'dir"

  Dağılan Sovyetler Birliği'nin ilk ve son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Rusya yönetiminin Kuzey Kafkasya'da yürüttüğü politikayı yine yerden yere vurarak, Boris Yeltsin'i suçladı.

  "Rus yönetimi Çeçenistan sorununa siyasi çözüm bulmak için hiçbir girişimde bulunmuyor" diyen Gorbaçov sözlerini; "Çeçenistan'daki tüm silahlı çatışmaların ve kan dökülmesinin sorumlusu şahsen Devlet Başkanı Boris Yeltsin'dir. İtiraf etmek gerekirse, biz Çeçenistan'da yürütülen anlamsız ve cinayet dolu siyasetin sonuçlarına sahibiz" şeklinde sürdürdü.

  Bir süre önce Atina'da bulunan Gürcüstan Üniversitesi'nde öğrencilere ve basın mensuplarına seslenen Mihail Gorbaçov benzer ifadeler kullanmış ve, "Sağduyu ve prensiplerden yoksun bir politika sonucu Çeçenistan bölgede kara bir delik halini almıştır" ifadesini kullanmıştı.

  >

  Newsweek dergisi: "Yeltsin dönemi kapanıyor"

  ABD'nin etkin yayın organlarından 'Newsweek' dergisi, Rusya'da Boris Yeltsin döneminin kapanmakta olduğunu belirterek, 'şimdi sıra kimde?' diye sordu. Dergi, Aralık 1999-Şubat 2000 tarihiyle piyasaya verdiği özel sayısında, Rusya'da gelecek yaz yapılacak seçimlerde Boris Yeltsin'in yerine 3 aday bulunduğunu yazdı. Dergiye göre adayların en şanslısı, eski KGB ajanı, gazeteci, dışişleri bakanı ve başbakan Yevgeni Primakov. Primakov, eski gazeteci olmasına rağmen basından nefret etmesiyle tanınıyor.

  İkinci aday Moskova belediye başkanı Yuri Luzkov. Luzkov da görünürde basın özgürlüğünü savunmakla birlikte sık sık aleyhinde yazan gazetecilere dava açmasıyla tanınıyor. Luzkov'un bir diğer özelliği ise Rus anayasa mahkemesinin, hoşuna gitmeyen bir karar çıkartması halinde bunu uygulamaması. Ancak gelecek yıl yapılacak seçimleri Primakov'un kazanması halinde, Luzkov'un ülkenin (2) no'lu adamı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Dergi, Rusya başkanlık yarısının 3. büyük adayının ise St. Petersburg Valisi Vladimir Yakovlev olduğunu yazdı.

  >

  Mısır Başmüftüsü Rusya'yı boykot etti

  Mısır Başmüftüsü Şeyh Nasır Farid Vasel, Rusya'nın Çeçenlere karşı düzenlediği saldırılara son vermesini sağlamak için Müslümanların bu ülkeyi boykot etmelerini istedi.

  El Vasat gazetesine konuşan Vasel, Rusya'yı çoğunluğu Müslüman olan Çeçenlere karşı soykırım uyguladığını belirterek, 'Bütün İslam dünyasını, Rusya'ya karşı, Çeçen Müslümanlara haklarını verene ve aptalca politikalarını sona erdirene kadar siyasi ve ekonomik olarak boykota çağırıyorum' dedi.

  Vasel, Müslümanların Müslümanları koruması gerektiğini söyleyerek, 'pasif davranmanın Müslümanlara zarar verdiğini' kaydetti.

  Rusya'nın Çeçenistan'a yönelik saldırıları Suudi Arabistan'da yayımlanan El Gazere gazetesinde de şiddetle eleştirilmiş, Rusya'nın Çeçenistan topraklarına girmesinin hiçbir kanuni mazareti olmadığı savunulmuştu.

  Çeçenistan krizi konusunda Rusya yetkilileri ile görüşmek için dün sabah Moskova'ya giden İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi de, İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) Çeçenistan krizine uzlaşmacı çözümler bulunmasını ümit ettiğini söylemişti.

  >

  İslam ülkelerinden Rusya'nın Çeçenistan'a saldırısına eleştiri

  İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) dönem başkanlığını yürüten İran'ın Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Rusya'nın Çeçenistan'a yönelik düzenlediği saldırıları haksız bulduklarını söyledi. Moskova'yı ziyaret eden İKÖ heyetine başkanlık eden Kemal Harrazi, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov ile görüşmesi sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Çeçenistan'a yönelik saldırıların mümkün olan en kısa sürede sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı. Kemal Harrazi, "Rusya'nın, Çeçenlere yönelik saldırılarının, haksız olduğuna inanıyoruz" diye konuştu. Kemal Harrazi ayrıca, Rusya'nın, İKÖ heyetinin Dağıstan ve Çeçen mültecilerin yoğunlukta olduğu İnguşistan'ı ziyaret etmesini kabul etmesinin de kendileri açısından oldukça memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

  >

  Castro: Küçük Elian ülkesine geri dönecek

  Kübalı mültecileri taşıyan teknenin batmasının ardından Florida kıyılarında bulunan ve ABD ile Küba arasında yeni bir diplomatik krize neden olan 5 yaşındaki Elian Gonzalez'in iadesi için Küba bastırıyor. Küba lideri Fidel Castro, Havana'ya 2 saat uzaklıktaki Cardenas'ta bir ilkokulu ziyareti sırasında, 'Küçük Elian ülkesine, ailesine, okuluna, sınıf arkadaşlarına ve okul sırasına geri dönecek' dedi. Castro, ayrıca gıyabında 6. doğum günü kutlanan Elian'ı 'Küba'nın kahraman çocuğu' olarak tanımladı.

  >

  ABD: "Castro bize gözdağı veremez"

  ABD, Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'nun, Kübalı mültecileri taşıyan teknenin batmasının ardından Florida kıyılarında bulunan 5 yaşındaki Elian Gonzalez'in iadesi için ABD'ye 72 saat süre tanımasına karşılık, Castro'dan ültimatom kabul etmeyeceğini bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü James Foley, düzenlediği basın toplantısında, 'Fidel Castro'nun ültimatomunu kabul etmiyoruz. Bu tutum, konunun uygun insani yollarla çözülmesine yardımcı olmuyor' diye konuştu.

  Foley, 'Castro, bize gözdağı veremez. Biz Amerikan Hükümeti ve çocuğun ihtiyaçları çerçevesinde hareket edeceğiz' dedi.

  >

  İsrail bombardımanında 1 sivil öldü

  İsrail ordusunun, işgal altındaki Güney Lübnan'dan düzenlediği havan topu saldırısında Lübnanlı 1 sivilin öldüğü bildirildi. Lübnanlı askeri yetkililer, havan topu saldırısında liman kenti Sur'un güneyindeki Mansuri köyü yakınındaki meyve bahçesini sulayan Lübnanlı sivilin öldüğünü, Suriyeli 2 işçinin de yaralandığını söylediler.

  >

  Meksika'da 8 ton kokain ele geçirildi

  Meksikalı ve ABD'li güvenlik güçleri ortaklaşa yaptıkları operasyonda bir balıkçı teknesinde 8 ton kokain ele geçirildi. Kokainin Meksika bayraklı bir teknenin içinde Pasifik Okyanusu'nda bulunduğu belirtildi. Meksika, Güney Amerika'daki satıcıları Kuzey Amerika'daki kullanıcılara götüren uyuşturucu trafiğinin ana durağı olarak biliniyor.

  >

  34 milyon dolar değerinde saf eroin ele geçirildi

  Kanada'nın Ontario eyaletindeki Toronto'da 34 milyon dolar (yaklaşık 18 trilyon TL) değerinde olduğu tespit edilen 18 kilogram saf eroin ele geçirildi. Polis yetkilileri tarafından önceki gün yapılan açıklamada, Toronto'da düzenlenen operasyonda 10 kişinin de gözaltına alındığı belirtildi, ancak uyuşturucunun nereden getirildiği kaydedilmedi. Polis açıklamasına göre, operasyonda önemli miktarda para, çok sayıda araç ve uyuşturucu arıtımında kullanılan malzeme de ele geçirildi.

  >

  Amerika'da yine silahlı öğrenci terörü

  Amerika Birleşik Devletleri'nden bir ortaokul öğrencisinin arkadaşları üzerine açtığı ateş sonucunda, 3 çocuğun yaralandığı bildirildi.Yaralanan öğrencilerin Oklahoma'nın doğusundaki Fort Gibson Orta Okulu öğrencisi olduğunu belirten polis yetkilileri, "Yaralı öğrencilerin 2'si erkek, biri de 12-13 yaşlarında bir kız çocuğu" açıklamasında bulundu.Oklahoma şehri TV İstasyonu KWTV konu ile ilgili olarak yayınladığı haberinde, bir öğrencinin ayağından, diğerinin ön kolundan, kızın ise yanağından isabet aldığını kaydetti.

  >

  Filipinler'de bir uçak 18 yolcu ve mürettebat ile kayboldu

  Filipinler'de içinde 16 yolcu ve iki mürettebat bulunan bir yolcu uçağı ile irtibatın kesildiği ve uçağın kaybolduğu bildirildi. Asian Spirit (Asyanın Ruhu) havayolu şirketine ait uçağın başkent Manila'dan Cauayan kentine doğru uçarken kaybolduğunu belirten Hava Ulaşım Dairesi Müdürü Rolando Luna, uçakla irtibat sağlamayadıklarını kaydetti.Uçağın kalktığı sırada Manila'da bulutlu bir havanın hakim olduğu ve kalkıştan kısa süre sonra ise hafif bir yağış başladığı bildirildi. Uçağın yolcuları arasında küçük bir çocuğun da bulunduğu belirtildi.

  >

  Bangladeş'de fil saldırısı: 5 ölü

  Bangladeş'in güneydoğusundaki Chittagong ve Cox's Bazar şehrinde vahşi fillerin saldırısına uğrayan 5 köylünün hayatını kaybettiği bildirildi.

  Geçtiğimiz bir hafta içinde köylere saldıran vahşi fillerin yaklaşık 100 bambu evi yerle bir ettiği ve 20 hektar ekine zarar verdiği belirtildi.