• PKK'ya karşı büyük kış operasyonu
 • Ruslar sivil halka bomba yağdırıyor
 • Filistin rest çekti
 • Avukatlardan deprem eylemi
 • Org. Kıvrıkoğlu Doğu Anadolu'da
 • Öcalan'ın 4 avukatı İmralı'da
 • Ankara'da KOBİ zirvesi
 • Nuh Mete dergi kapattırdı


  PKK'ya karşı büyük kış operasyonu

  BİNGÖL

  PKK elebaşısı terörist Abdullah Öcalan tarafından örgüt mensuplarına silahlarını bırakmaları için verilen talimatlardan sonra, faliyetlerini sürdürerek bulundukları bölgelerden ayrılmayan militanlara yönelik kış operasyonu başlatıldı.

  Bingöl, Tunceli ve Erzincan üçgeninde başlatılan kış operasyonuna 15 bin Mehmetçik katılırken, bölgeyi PKK'lılardan tamamen temizlemek hedefleniyor. Değişik illerden gelerek operasyona destek veren Mehmetçikler, arazi aramasıyla bölgeyi didik didik tararken, Kobra ve Skorski helikopterleriyle zaman zaman havadan operasyona destek verildiği belirtiliyor. Büyük kara harekatı olarak başlatılan kış operasyonunda Bingöl, Tunceli ve Erzincan üçgeninde barındıkları tahmin edilen yaklaşık 220 militanının etkisiz hale getirilmesi hedefleniyor.


  Ruslar sivil halka bomba yağdırıyor

  DOLINSKY

  Rus savaş uçakları ve helikopterlerinin Çeçenistan'ın başkenti Caharkale civarındaki sivil hedefleri bombalamayı sürdürdüğü bildirildi.

  Rus canileri, başkente giden tüm yolları kontrol ettiklerini iddia ederken, Çeçen mücahidler gerekli cephaneyi getirmek için başkente rahatlıkla girip çıktıklarını açıklıyorlar.

  Caharkale dışındaki bir AP muhabiri de gece yarısı, mücahidlerin başkent içinde ve dışında rahatlıkla hareket ettiklerinin görüldüğünü belirtti.


  Filistin rest çekti

  FİLİSTİN

  Ortadoğu barış süreci sancılı bir seyir izlemeye devam ediyor. Filistin, İsrailliler'in Wye anlaşmasıyla şekillendirilen bölgelerdeki yerleşim faaliyetleri durana kadar, nihai anlaşma için İsrail ile görüşme yapmayacaklarını açıkladı.


  Avukatlardan deprem eylemi

  DENİZLİ

  Denizli'de adliye binasının çürük olduğunu belirten Denizli Barosu avukatları, seslerini duyurabilmek için bir günlük duruşmalara katılmama eylemi yaptı.

  1976 depreminde ağır hasar gören ve oturulamaz raporu olduğu belirtilen adliye binasının her an çökebileceğini, burada görev yapan, hakim, savcı, avukat ve duruşmalara katılan vatandaşların can güvenliğinin bulunmadığını belirten Denizli Barosu Başkanı Yıldırım Aycan, bugüne kadar bu konuyla ilgili her türlü girişimin yapıldığını ancak, sonuç alınamadığını söyledi.


  Org. Kıvrıkoğlu Doğu Anadolu'da

  ANKARA

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Erzincan, Elazığ ve Van'da incelemeler yapmak üzere, kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir ile birlikte bölgeye gitti.

  Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Orgeneral Kıvrıkoğlu, 3. Ordu, 8. Kolordu ile Jandarma Asayiş Kolordu komutanlıklarında denetleme ve incelemelerde bulunduktan sonra dün Ankara'ya döndü.


  Öcalan'ın 4 avukatı İmralı'da

  GEMLİK

  PKK'nın elebaşısı terörist Abdullan Öcalan'ın avukatı Doğan Erbaş, müvekkilinin idam cezasını gerektirecek bir suç işlemediğini ileri sürerek, Türkiye'nin İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği "İhtiyati tedbir" kararına uymak zorunda olduğunu söyledi.

  Hakkında Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından verilen idam cezası Yargıtay'ca onanan terörist Abdullah Öcalan'ın 4 avukatı İmralı Adası'na gitti. Terörist Öcalan ile görüşmek için dün sabah Gemlik Jandarma Komutanlığı'na müracaat eden avukatlardan Doğan Erbaş, Aysel Tuğlak, Mahmut Şakar ve Mansur Resitoğlu'na, kimlik kontrolü ve üst aramasından sonra adaya gitmek üzere izin verildi. Avukatlar, geniş emniyet tedbirleri altında Gemlik'in GEMPORT Limanı'na getirilerek, buradan cezaevi motoruna bindirilip, İmralı Adası'na götürüldü.

  * Malta tankeri karaya oturdu

  İSTANBUL

  İstanbul Boğazı'nda, Malta bandıralı bir tanker karaya oturdu. Alınan bilgiye göre, Ukrayna'dan yüklediği ham petrolü İtalya'ya götüren Malta bandıralı, 242 metre uzunluğundaki bir tanker, Karadeniz'den Marmara Denizi'ne transit geçiş yaparken, Ahırkapı açıklarında karaya oturdu.


  Ankara'da KOBİ zirvesi

  ANKARA

  TOBB-TOSYÖV ve Dünya gazetesinin ortaklaşa düzenlediği KOBİ 2000 Zirvesi Dünya Ticaret Merkezinde başladı.

  Zirvenin açılışında konuşan TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı ve ANAP İzmir Milletvekili Işın Çelebi, KOBİ'lerin günümüzdeki önemi üzerinde durdu. Daha sonra konuşan Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Saffet Arolat ise Kobi'lerin Türk ekonomisi içinde büyük bir yeri olduğunu ve Dünya ekonomisinde de Kobiler'in her geçen gün öneminin arttığını söyledi.

  Daha sonra konuşan TOBB Başkanı Fuat Miras ise, Dünya çapında organizasyonlara evsahipliği yapan ülkemizin potansiyelini artık herkesin bildiğini belirtti.

  Maliye Bakanı Sümer Oral ise konuşmasında Kobilerin Türk ekonomisinin en dinamik sürekli işletmeleri olduğunu kaydetti.


  Nuh Mete dergi kapattırdı

  ANKARA

  Yargılanıp aklandığı suçtan ikinci kez hakkında yargılama süreci başlatılan gazeteci-yazar Ramazan Yılmaz'ın sahip olduğu Mücahede dergisinin Dışkapı'da bulunan bürosu, Altındağ İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Araştırma Büro Amirliği tarafından DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in "şifahi talimatları doğrultusunda" ikinci bir emre kadar mühürlendi.

  Yazılı bir emir olmaksızın şifahi talimatla büro kapatmanın mümkün olmadığını ve böyle bir işlemin hukuk katli olduğunu dile getiren hukukçular, polis ile savcının elbirliği içinde mevcut mevzuatın dışına taştıklarını belirttiler.

  Polisin, büro kapısına astığı mühür kağıdında yazılı şu ifadeler dikkat çekti: "DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel'in şifahi talimatları doğrultusunda, yürütülmekte olan bir tahkikata esas teşkil etmesi bakımından, ikinci bir emre kadar mühürlenmiştir."