• Korkak Moskof
 • Rus'tan uyarı: Caharkale'yi boşaltın
 • Kimyasal saldırıya hazırlanıyorlar!
 • 'Kanımızın son damlasına kadar'
 • Perez'den İran'a silah itirafı!
 • Japonya'da deprem
 • Troykovski kazandı
 • Ortaokulluların ders protestosu


  Korkak Moskof

  NAZRAN

  Rus güçleri Çeçen kent ve kasabalarını bombardıman altında tutarken, Çeçenlerin artan bir şekilde gerilla taktiklerine yöneldiği belirtiliyor. Rusların, özellikle başkent Caharkale'yi ele geçirmek için Çeçenlerle göğüs göğüse savaşı bir türlü göze alamadığı gözleniyor.

  Başkent Caharkale ve Çeçen mücahidlerin kalesi Argun ve Urus-Martan'ı günlerdir bombalayan Rus güçleri, ağır kayıplar vereceği ve 1994-1996 Çeçenistan savaşındaki kanlı görüntülerin tekrarlanacağı bir kara savaşı için hazırlıksız görünüyor.

  Rus askeri sözcüsü Albay Gennadi Alyokhin, Çeçenlerin Caharkale ve Urus-Martan'ı zaptedilemez kalelere dönüştürmek için çalışmalar yaptıklarını, bu yerlere Rus güçlerinin girmesi halinde ağır kayıplar vereceklerini söyledi.

  MAŞADOV: RUSLARI DAĞLARA ÇEKECEĞİZ

  Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Maşadov da, Çeçen savaşçıların çatışmaları 'Ruslar için uygun olmayan yerlere' taşıyacağını söyledi.

  Maşadov, Çeçen televizyonuna yaptığı açıklamada, 'Gerilla savaşı taktiklerini kullanarak savaşacağız. Kentler ve kasabalardan büyük ölçüde çekilerek Rus askerlerini dağlara çekeceğiz' dedi.

  MÜLTECİLERİN ÖLÜM KALIM MÜCADELESİ

  Caharkale Belediye Başkanı Lecha Dudayev ise, ulaşım sıkıntısının sivillerin güvenli geçiş koridorunu kullanmalarını önleyeceğini söyledi.

  Harekat boyunca birçok Çeçen sivilin hayatını kaybetmesi ve ölüm kalım mücadelesi vermesi Batı'nın Rusya'ya tepkisine neden oluyor.

  Rus güçlerinin şimdiye kadar 200 bin Çeçen'i evlerinden çıkmaya mecbur bıraktığı, mültecilerin ise en zaruri ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandıkları belirtiliyor. Rus saldırıları sonucu Çeçenistan'ı terketmek zorunda kalan yüzbinlerce mültecinin durumunun çok vahim olduğu belirtilirken, Çeçenistan halkına hiçbir yardımın ulaşmadığı ifade ediliyor.


  Rus'tan uyarı: Caharkale'yi boşaltın

  MOSKOVA

  Rusya, Çeçenistan'ın başkenti Caharkale'deki sivillere, kenti terketmeleri için cumartesi gününe kadar süre tanıdı ve bu sürenin bitiminde kentte kalan herkesin terörist olarak kabul edileceğini ve yok edileceğini bildirdi. Rus NTV televizyonunun bildirdiğine göre, Rus uçaklarıyla Caharkale'ye dağıtılan el ilanlarında, 'Kuşatıldınız. Caharkale çevresindeki her yol tutuldu. Kaybettiniz. Rus komutanlığı size son bir şans veriyor' denildi. İlanda, Caharkale'nin batısındaki Piervomayaskaya'nın kenar mahallelerinden kent dışına bir geçiş yolunun, cumartesi gününe kadar açık kalacağı da belirtildi.


  Kimyasal saldırıya hazırlanıyorlar!

  ANKARA

  Rus mezalimine uğrayan Çeçenistan'ı dünya görmezlikten gelirken, Rusların katliam için yeni yollara daha acımasız yöntemlere başvurmasından endişe ediliyor.

  Ankara Türk Çeçen Dayanışma Komitesi Başkanı İlter Kuşoğlu, 29 Kasım itibariyle Çeçen mücahidlerin gerçek anlamda savaşa başladığını söyledi. Çeçenler karşısında başarı elde edemeyeceğini anlayan Ruslar ise kana doymuyor. Kuşoğlu'nun yaptığı açıklamaya göre Rusya, Çeçenlere karşı kimyasal silahlarla saldırmaya hazırlanıyor. Rusya'nın askerlerine gaz maskesi dağıttığını ifade eden Kuşoğlu, "5 bin Çeçen şehid, 3 bin Çeçen yaralı durumda. 350 bin kadar Çeçen ise Gürcistan ve İnguşetya'da mülteci durumda" şeklinde konuştu.


  'Kanımızın son damlasına kadar'

  İSTANBUL

  Bu hafta başlayacak olan Helsinki Zirvesi'ne davet edilen Çeçen delegasyonu, Rus soykırımını bütün dünyaya duyurmak için kolları sıvadı.

  Avrupa Parlamentosu'nun özel davetiyle Fransa'ya gitmek üzere İstanbul'a gelen İnsan Hakları ve Ulaştırma Bakanı Sait Emin İbrahimov ile Çeçenistan Yazarlar Derneği Başkanı Kazbek Gaytukayev, Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Maşadov'un "Özgürlüğümüz için kanımızın son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğiz ve bağımsızlık fikrimizden asla taviz vermeyeceğiz" şeklindeki mesajını bütün dünyaya duyuracaklarını söylediler.

  "BAĞIMSIZLIKTAN TAVİZ YOK"

  Çeçen delegasyonu, insan hakları konusunda hassas davranan ülkelere, "Ruslar'ın Çeçenistan'da giriştiği katliamları durdurmaları" çağrısında da bulunacak.

  Çeçen delegasyonuyla, Fransa'ya gitmeden önce görüştük. Avrupa Parlamentosu'ndan gelen daveti en iyi şekilde değerlendireceklerini ifade eden İnsan Hakları ve Ulaştırma Bakanı Sait Emin İbrahimov, Fransa'dan sonra Strasbourg'a gideceklerini söyledi. "Çeçenistan'da Ruslar'ın yaptığı soykırımı bütün dünyaya anlatacağız" diyen İbrahimov, şu anda Çeçen Parlamentosu'ndan birkaç arkadaşlarının Avrupa Parlamentosu'ndaki yetkililerle çeşitli temaslarda bulunduklarını kaydetti. İbrahimov, "İnsan hakları konusunda hassas olan ülkelerin Çeçenistan'da işlenen hak ihlallerine karşı duyarsız olmasından üzüntü duyuyoruz" dedi. Ruslar'ın Çeçen halkına savaşmaktan başka seçenek bırakmadığı belirten Sait Emin İbrahimov, şunları kaydetti:

  CAHARKALE DÜŞSE BİLE...

  "Çeçenler kendi toprakları için savaşıyor ve bu savaş sonuna kadar devam edecektir. Ama Ruslar saldırıya geçmeden önce Çeçenler arasında ikilik çıkararak birbirlerine düşürmeye çalıştı. Yalan yanlış bilgilerle dünya devletlerini yanıltıyor. Bu Rusların siyasi bir oyunudur. Halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı ve parlamento şu anda işbaşındadır. Çeçenistan'ın dış dünya ile olan bağlantısı nasıl olursa olsun ve Rus kuşatması ne aşamada olursa olsun, hatta Caharkale düşse bile Çeçenler kanlarının son damlasına kadar mücadelelerini sürdürecekler. Şu anda Urus-Martan bölgesinde şiddetli çatışmalar oluyor ve Rus ordusu büyük kayıplar veriyor. Ruslar birebir çatışmalardan her zaman kaçınmışlardır çünkü her zaman kaybetmişler. Onun için ağır silahlarla Çeçenlere saldırmaktan başka çıkar yolları kalmamış, bu da sivil halka zarar veriyor."

  "HALK MAŞADOV'UN YANINDA"

  İbrahimov, Ruslar'ın eskiden beri Çeçenistan dışında yaşayan Çeçenleri önemli görevlere getirerek kullandığına dikkat çekerek, Rusya'nın bugün de aynı yönteme başvurduğunu ve Moskova ile diğer kentlerde yaşayan Çeçenleri özgürlük savaşçılarının karşısına çıkararak, Çeçen halkını birbirine kırdırma politikası güttüğünü, Ama bütün bu ayak oyunlarına rağmen Çeçenler'in Devlet Başkanı Aslan Maşadov'u desteklediğini vurguladı.


  Perez'den İran'a silah itirafı!

  İsrail eski Başbakanı Şimon Perez, İran-Contra olayıyla ilgili bazı açıklamalar yaparken, kendisi ve diğer iki eski başbakanın, İran'a silah satışını onayladıklarını söyledi. Perez, dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan'ın 1980 ortalarında İran'a silah satışı konusundaki anlaşmayı, üst düzey ABD yetkililerinden sakladığını da söyledi. Aralarında tanksavar füzelerin de bulunduğu silahlar İran'a, Tahran yanlısı Şii güçler tarafından Lübnan'da rehin tutulan Amerikalıların serbest sırakılması karşılığında verilmişti. İran'a silah satışından elde edilen gelirin bir bölümü, Nikaragua'daki Sandinista gerillarına karşı savaşan Contra'lara aktarılmıştı. Perez, İsrail televizyonuna yaptığı açıklamada, silah satışı konusundaki teklifin ABD ajanlarından gelmesine karşın, kendisinin, anlaşmayı Reagan ile yaptığını söyledi. Perez, bu kararın, dönemin Savunma Bakanı İzak Rabin, Başbakanı İzak Şamir ve kendisi tarafından ortaklaşa alındığını söyledi.

  GÖRÜŞMELER BAŞARISIZ

  Öte yandan, ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Dennis Ross'un, İsrail ve Filistinli yetkililerle görüşmesi sonrasında iki taraf arasındaki görüşmelerde yaşanan tıkanıklığı gidermede başarısız olduğu bildirildi. Filistin adına müzakerelere katılan Saib Erekat, Ross ile İsrailli Oded Eran'ın, İsrail'in Batı Şeria'nın yüzde 5'lik bölümünden daha çekilmesi konusunda anlaşmaya varamadığını söyledi.


  Japonya'da deprem

  Japonya'da dün sabah erken saatlerde arka arkaya orta şiddette iki deprem meydana geldi. Japon Meteoroloji Ajansı, yerel saatle 07.01'de (TSİ 00.01) meydana gelen ilk depremin büyüklüğünün Richter ölçeğine göre 5.9 olduğunu duyurdu. Depremin merkez üssü, Tokyo'ya 680 kilometre uzaklıktaki Torishima yakınlarında ve denizin altında kaydedildi. İlkinden yaklaşık yarım saat sonra meydana gelen depremin ise Richter ölçeğine göre 4.4 büyüklüğünde olduğu ve kuzeydeki adalarda hissedildiği belirtildi.


  Troykovski kazandı

  Makedonya'da bazı bölgelerde yenilenen cumhurbaşkanlığı seçimlerini, Boris Troykovski'nin kazandığı bildirildi. Troykovski'nin yakın çevresinden yapılan açıklamada, oyların yüzde 99,76'sının sayıldığı, seçim yapılan bölgelerde Troykovski'nin 133 bin 637 oyuna karşı, rakibi Sosyal Demokrat Parti adayı Tito Petrovski'nin sadece 3 bin 568 oy aldığı kaydedildi. Makedonya'da 14 Kasım'da yapılan ve hükümetin adayı Boris Troykovski'nin kazandığı ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçiminde bazı usulsüzlükler saptanması üzerine, seçimlerin kısmen yenilenmesine karar verilmişti.


  Ortaokulluların ders protestosu

  Hollanda'da, orta dereceli okulların üst sınıflarında okuyan binlerce öğrenci, yeni uygulamaya giren ders programının ağırlığını protesto amacıyla dün derslere girmedi. Boykot Komitesi tarafından yapılan açıklamada, bu yıl yürürlüğe giren ve öğrencilere ders çalışma ve öğrenmede daha çok inisiyatif tanıyan programın, amaç olarak iyi düşünülmüş olmasına rağmen, yeterli ve gerekli hazırlıklar yapılmadığı için öğrencileri çok ağır bir ders yükü altında bıraktığı belirtildi.