• Taşar: Affın çıkmasını istiyoruz
 • Bayramoğlu: Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmeli
 • Gökçeada Başsavcısı kazada ağır yaralandı
 • Dolandırıcıdan holdinglere sürpriz
 • ABD'den toprak tazminatı
 • Kuşadası'nda operasyon
 • OHAL Valisi Siirt'te


  Taşar: Affın çıkmasını istiyoruz

  MANAVGAT

  Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, belediyelerin büyük bölümünün maddi sıkıntı içinde olduğunu belirterek, 'Halen görüşülen yerel yönetimler yasası çıktığında, belediyelerin bütçeden aldığı pay yüzde 35 oranında artacak ve maddi sıkıntı içindeki belediyeler rahatlayacak' dedi.

  Devlet Bakanı Keçeciler ile ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar, Antalya'nın Manavgat ve Alanya ilçelerinde incelemelerde bulundu. Belediye başkanlarından beldelerin sorunlarını dinleyen Keçeciler ve Taşar, mevcut sorunların çözümlerinde destek sözü verdiler.

  Gazetecilerin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından veto edilen 'Af Yasası' tartışmasını değerlendiren ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar ise, şöyle konuştu:

  'Bizim parti programımızda af yoktu. Bu DSP'nin isteğiydi, görüşüldü, uzlaşıldı. Ancak, Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in vetosunun ardından yasanın yeniden düzenlenerek, geçmesini istedik. DSP ve MHP'nin aralarında uzlaşamamaları yüzünden yasa rafa kaldırıldı. ANAP, parti programında olmamasına rağmen, af için artık düğmeye basıldığı ve insanların umutlandırıldığı düşüncesi ile yasanın çıkmasını istiyor.'

  Bayramoğlu: Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmeli

  ANTALYA

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ali Bayramoğlu, cumhurbaşkanını halkın seçmesinin daha hayırlı olacağını, emekli Orgeneral Çevik Bir'in cumhurbaşkanlığı adaylığını, bu doğrultuda tasvip ettiklerini söyledi.

  MÜSİAD Genel İdare Kurulu, Antalya'da toplandı. Toplantı öncesinde, Gürtaş Oteli'nde bir basın toplantısı düzenleyen MÜSİAD Genel Başkanı Ali Bayramoğlu, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin daha hayırlı olacağını belirterek, 'Parlamento dışında da cumhurbaşkanlığı yapabilecek çok değerli kişiler var. Bu doğrultuda, Çevik Bir'in adaylığını tasvip ediyoruz. Başka adaylar da çıkmalıdır. Türkiye halkı, kendi seçtiği kişilerle idare edilmek istiyor. Birkaç kişiye bağımlı olmak istemiyor' dedi.

  Bayramoğlu, 'Sayın Süleyman Demirel'in emeklilik döneminin geldiğine inanıyorum. Onun için kendisi geriye çekilerek, tecrübelerini, kim seçildiyse, ona aktarmasında fayda görüyoruz' diye konuştu.

  Gökçeada Başsavcısı kazada ağır yaralandı

  GÖKÇEADA

  Çanakkale'nin Gökçeada ilçesi Başsavcısı Burhanettin Ünüvar (35), trafik kazasında ağır yaralandı.

  Gece, adliye personelinin Kaleköy'de düzenlediği yemeğe katılan Başsavcı Ünüvar, 70 DR 760 plakalı otomobiliyle ilçe merkezine dönerken, direksiyon hakimiyetini kaybederek takla attı.

  Otomobilde sıkışan Başsavcı Ünüvar'ı, arkasından gelen adliye personeli, Gökçeada Devlet Hastanesi'ne kaldırdı.

  Burada ilk müdahalesi yapılan Ünüvar, Yeşilada Feribotu kaldırılarak Çanakkale'ye getirildi.

  Çanakkale'den Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen Ünüvar'a ilk müdahale, Acil Servis'te yapıldı.

  Acil Tıp Asistanı Doktor Ahmet Emircan, Ünüvar'ın köprücük ve kürek kemikleri ve kaburgalarında kırık olduğunu, ancak kafa travması tehlikesi bulunmadığını söyledi. Emircan, 'Durumu iyi. Şimdilik hayati tehlikesi yok. Daha sonra servise kaldıracağız' dedi.

  Dolandırıcıdan holdinglere sürpriz

  ANKARA

  Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) adını kullanarak, büyük şirket ve holdingleri dolandıran bir kişi, polis tarafından suçüstü yakalandı.

  Mali Şube Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; bazı büyük şirket ve holdinglere SPK adına zarf gönderilerek dolandırıcılık yapıldığını belirleyen ekipler, Fevzi Ç'yi yakaladılar. Fevzi Ç'yi sorgulayan polis, özel zarf bastırdığını, zarfın üst köşesine Başbakanlığa bağlı SPK ile Global Dış Ticaret adını yazdırdığını belirlediler. Büyük şirket ve holdinglere bu zarfı 20 milyon lira ödemeli gönderen Fevzi Ç'nin, zarfın içerisine ise ayakkabı tabanlığı koyduğu tespit edildi. Gelen zarfın teklif mektubu ya da önemli bir evrak olduğunu düşünen şirket ve holding yöneticilerinin, 20 milyon lirayı tereddütsüz ödedikleri bildirildi. Fevzi Ç'nin bugüne kadar 150 şirkete gönderdiği mektuplarla, 3 milyar lira dolandırdığı kaydedildi.

  Fevzi Ç'nin işyerinde yapılan aramada, çok sayıda ayakkabı tabanlığı ve SPK adına hazırlanmış zarflar ele geçirildi.

  Olayı öğrenen SPK yöneticileri de Mali Şube Müdürlüğü'ne şikayetçi olduklarını bildirdiler.

  ABD'den toprak tazminatı

  LEFKOŞA

  New York'ta önceki gün başlayan dolaylı Kıbrıs görüşmelerinde toprak düzenlemesi konusunun da görüşülmesi ve anlaşmaya varılması durumunda, ABD'nin, tarafların verecekleri tazminatı karşılayacağı öne sürüldü.

  Rum Mahi gazetesinin haberine göre; ABD, bu amaçla görüşme masasına 1 milyon Kıbrıs Lirası (yaklaşık 2 milyon ABD Doları) koydu. Tarafların anlaşmaya varmaları halinde, bu para, ABD Başkanı Bill Clinton'ın taraflara hediyesi olacak.

  Gazeteye göre; bu para, toprak düzenlemesi çerçevesinde topraklarını terk etmek zorunda kalacak olanlara tazminat gibi verilecek.

  Kuşadası'nda operasyon

  KUŞADASI

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, PKK üyesi olduğu gerekçesiyle hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Zeki Sever ile kendisine yardımcı olduğu bildirilen Fahrettin Çelik yakalandı.

  Alınan bilgiye göre; PKK'nın yan kolu ERNK üyesi olduğu gerekçesiyle aranan Zeki Sever'in, eski örgüt üyesi Bedriye Çelik'in evinde saklandığı istihbaratını değerlendiren Kuşadası Terörle Mücadele ekipleri, operasyon düzenledi. Operasyonda, Sever ve evde bulunan Fahrettin Çelik, gözaltına alındı.

  Sever'in, PKK için Varto ve Muş'ta uzun yıllar istihbarat çalışması yaptığı ve lojistik destek sağladığı gerekçesiyle Muş Emniyet Müdürlüğü'nce arandığı bildirildi.

  OHAL Valisi Siirt'te

  Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner, incelemelerde bulunmak için Siirt'e geldi. Aydıner, artık bölgede terörün belinin kırıldığını belirterek, ekonomik alanda tesisler açılması gerektiğini söyledi.

  OHAL Valisi Gökhan Aydıner, helikopterle geldiği Siirt'te Tugay Komutanı Tuğgeneral Ümit Kalender'i ziyaret ederek, bölgede gelişen olaylar hakkında bilgi aldı. Aydıner, daha sonra Siirt Valiliği'ne geldi. Aydıner, burada yaptığı açıklamada, "Siirt'te Olağanüstü Hal uygulamasının kalkması sevinç verecek bir durumdadır. Terör örgütünün artık beli kırılmış, hiçbir eylem gerçekleştiremeyecek konuma gelmiştir. Bölgede huzurun ve güvenliğin gelmesiyle geri kalmışlığın ve terör yaralarını silmek için ilde ekonomik alanda atılım göstererek tesislerin açılması için çalışmamız lazım. Siirt'te valimiz tarafından geliştirilen seraların sayılarının gittikçe artması bizleri sevindirmiştir" dedi. Daha sonra Siirt'ten 13 km uzaklığında özel idare tarafından kurulan serayı gezen Aydıner, sera hakkında yetkililerden bilgi aldı.