İşte "karanlık" zihniyet!

Türkiye elektrik kesintileri ile boğuşurken, FP Siirt Milletvekili Ahmet Nurettin Aydın, Enerji Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer'e, Siirt'e yapımları planlanan Alkumru ve Pervari Hidroelektrik santrallerinin inşaası için neden bütçeden para ayrılmadığını sordu.

Aydın, Bakan Ersümer'e çeşitli sorular yönelterek cevaplamasını istedi.Hayırlısıyla evlendiler

BOLU

Bolu SSK Hastanesi'nde görev yapan Neslihan Kayaduman (27) ile aynı hastanede memur olan Erdal Yılmaz (26), önce 21 Ağustos'ta daha sonra da 21 Kasım'da evlenme kararı aldılar. Ne var ki yaşanan iki deprem gençlerin hayallerini yıkarken, olumsuzluklar yakalarını bırakmadı. Neslihan ve Erdal, birbirlerine olan aşklarını nikah masasına taşımak için 21 Ağustos'ta evlenme kararı aldılar. Nikah işlemleri ve hazırlıkları tamamlamaya çalışan gençler, 17 Ağustos'ta yaşanan depremle, bu kararlarını ertelemek zorunda kalırken, bir süre sonra 21 Kasım'da evlenmek için planlar yapmaya başladılar. Ancak, 12 Kasım'da Düzce depremiyle ikinci kez hayalleri yıkılan Neslihan ve Erdal, daha sonra 1 Aralık'ta evlenmek için nikah masasına oturdular.

Dün nikah töreninden önce hatıra fotoğrafı çektirmek için fotoğrafçıya giden çifti, burada da bir aksilik bekliyordu. Elektrikler kesilince Neslihan ve Erdal fotoğrafçıda uzun süre beklemek zorunda kalıyorlardı. Daha sonra SSK Hastanesi'nin arkasında kurulan büyük bir çadırda mesai arkadaşlarıyla ve akrabaları ile birlikte nikah masasına oturmaya hazırlanan genç çiftin peşini şansızıklar bırakmıyordu. Bu kez de nikah törenine katılan davetlilere çay servisi yapabilmek için kurulan tüp alev alıyordu. Tüm bu olanlara üzülen gelin Neslihan'ı damat su vererek sakinleştiriyordu.

Aksiliklere rağmen nikah kıydıran gençler sonunda 'muradlarına eriyorlardı'...Derviş artık sömüremeyecek

İlk defa Akit tarafından gündeme getirilen Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Genel Başkanı Derviş Günday'ın plaka vurgununa sonunda dur denildi.

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın görevlendirdiği mülkiye müfettişleri, Günday adına hareket eden fiyat belirleme heyetiyle görüştü. Heyetin önerdiği fahiş fiyatları red eden mülkiye müfetteşleri, 1999 yılı fiyatlarını bile fazla buldu ve plaka fiyatlarını 9 milyon liradan 6 milyon liraya çekti.

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın plaka vurgununa dur demesiyle birlikte şimdi sıra araç sahiplerinden haksız yere alınan milyarlarca liranın hesabını sormaya geldi. Elde edilen haksız gelirin başsorumlusu olarak gösterilen Federasyon Başkanı Derviş Günday ve diğer sorumlulardan 1999 yılı içinde fahiş fiyattan sattıkları onbinlerce plakadan elde ettikleri haksız gelirin hasabınının sorulup sorulmayacağı merak ediliyor.

2000 yılının başından itibaren 6 milyon liradan satılacak plakaları bugüne kadar fahiş fiyatlarla satarak milyarlaca lira haksız gelir elde ettiği belirlenen Derviş Günday başkanlığındaki Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federosyonu'nun, Polis Vakfı'na ödemesi gereken payı ödeme konusunda da usulsüzlük yaptığı kısa bir süre önce belirlenmişti.Türk: AİHM mahkemelerin üstünde değildir

ANKARA

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin hiçbir zaman davanın tekrar görülmesi kararı veremeyeceğini bildirerek, 'Bozma diye birşey sözkonusu değil' dedi. Türk, mahkemenin verebileceği kararın tazminat ödenmesi ile ilgili olabileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Türk, AİHM'nin terör örgütü başı Abdullah Öcalan hakkında verilen idam cezası ile ilgili ihtiyati tedbir kararını değerlendirirken, AİHM'nin Türk mahkemelerinin üstünde bir temyiz mercii olmadığını söyledi. AİHM'nin verebileceği kararın hiçbir zaman bu davanın tekrar görülmesi biçiminde olamayacağını kaydeden Türk, eğer adil bir yargılama yapılmadığı sonucuna varılırsa tazminat ödenmesi kararı verilebileceğini ifade etti. Türk, mahkemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde belirtilen nedenlerle de bu karara varabileceğini belirtti.Başoğlu: Adayım

ANKARA

Sağlık-İş Sendikası Başkanı Mustafa Başoğlu, Türk-İş genel başkanlık adaylığından çekildiği yolundaki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını bunun diğer adaylara olan desteği artırmak için yapılan spekülasyonlar olduğunu söyledi. Başoğlu, "Genel başkan adaylığım devam ediyor" şeklinde konuştu.Başoğlu yaptığı açıklamada, bazı kimselerin delegeler arasında dolaşıp, kendisinin adaylıktan çekildiği şeklinde söylentiler yaydığını ifade ederek, "Bu söylentilerin gerçekle hiçbir ilgisi yoktur" dedi.Ersoy, Anayasa Mahkemesi üyesi

ANKARA

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanan Ertuğrul Ersoy, Yüksek Mahkeme'nin üst düzey yönetici kontenjanından asıl üyesi oldu.

30 Eylül'de Anayasa Mahkemesi'nin üst düzey yönetici kontenjanından asıl üyesi olan Lütfi Tuncel'in yaş haddinden emekli olmasıyla Yüksek Mahkeme'nin bir üyeliği boşalmıştı.

Cumhurbaşkanı Demirel tarafından dün Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanan Ertuğrul Ersoy, Yüksek Mahkeme'nin üst düzey yönetici kontenjanından asıl üyesi olarak görevini sürdürecek.