• Mücahidler zafer üstüne zafer kazanıyor
 • Mücahidlerin karşı taarruzlarına, "Adaletin kılıcı" adı verildi
 • Müşerref'in konseyinden ilk istifa
 • Eroğlu: "Rum tarafının da iyi niyet göstermesi gerekir"


  Mücahidler zafer üstüne zafer kazanıyor

  Gudermes şehri yakınlarındaki Alkha-Yort'ta çatışmalarına devam ettiğini bildiren Çeçen kaynakları, mücahidlerin zafer üzerine zafer kazanmakta olduklarını bildirdi. Mücahidlerin önceki günkü çatışmalarda, 4 Rus zırhlısının imha edilmesinin yanı sasıra, bir savaş helikopterini de düşürdükleri belirtildi.

  Rus kuvvetlerinin Cherkale'ye (Grozni) girmek için üst üste ataklarda bulundukları, ancak hepsinin püskürtüldüğünü ifade eden kaynaklar, Rusya'nın şimdi de mücahidlere karşı aldatılmış Çeçenleri kullanmak istediğine dikkat çektiler. Ancak mücahidlerin, Gekhi şehrinde kalabalık hain bir Çeçen grubunu kuşattığı ve teslim olmaya zorladığı belirtildi.

  250 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

  Öte yandan, Çeçenistan'da Rus güçlerine karşı mücadele eden Çeçen militanların, dün sabah saatlerinde Urus-Martan kasabasını kuşatan Rus askerlerine karşı düzenledikleri saldırıda 250 kadar asker öldürdükleri ileri sürüldü.

  Dudurav, açıklamalara göre, Rus askerlerinin 200'ünün çatışmalar sırasında, 50 kadarının da kaçırıldıktan sonra öldürüldüğünü söyledi.

  Bu arada Çeçen mültecilerin ülkeden kaçış kapısı olarak kullandıkları İnguş Cumhuriyeti sınırının dün yine Rus yetkililerce kapatıldığı bildiriliyor. Rus yetkililer, kapatmaya gerekçe olarak, enerji sorunu nedeniyle Çeçen mültecilerin çıkış belgelerini kontrol etmenin zorluğunu gösteriyorlar. Dudarov ise, Rusların sınırı kapatmasının temel nedeninin dün uğradıkları askeri kayıp olduğunu öne sürüyor. Gudarov'un iddiaları doğruysa, Rusların Çeçenistan operasyonunu başlattıktan bu yana en ağır kayba uğradıkları belirtiliyor.

  src="41299d_dosyalar/yukari.gif" width=30>

  Mücahidlerin karşı taarruzlarına, "Adaletin kılıcı" adı verildi

  MOSKOVA

  Rus askeri haber ajansı AVN, Perşembe günü Argun'u ele geçirmeye çalışan Rus kuvvetlerinin, günlük en ağır kayıpları verdiğini bildirerek, çatışmalarda en az 50 rus askerinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

  İyi haber aldığı bildirilen AVN, Grozni'nin (Caharkale) 3 km doğusundaki mücahidler tarafından sıkı şekilde korunan bir köyü ele geçirmek için yapılan çarpışmalarda ise en az 100 rus askerinin yaralandığını belirtti. Ayrıca Rusya'daki televizyon haberlerinde, köydeki en yüksek bina olan bir tahıl asansörünün ele geçirilmesi için, mücahidler ve Rus askerleri arasında göğüs göğüse meydana gelen çarpışmalardan görüntülerin verildiği ifade edildi. Ancak Rus askeri kaynaklarının bu haberleri yalanladıkları, bir üst seviye savunma yetkilisinin ise, sadece, "Argun'da her iki taraftan da kayıplar var. Savaş bir savaştır" dediği kaydedildi. Argun çevresindeki çarpışmaların önceki akşam geç saatlere kadar amansız devam ettiği belirtildi.

  Bu arada, mücahidlerin, "Adaletin Kılıcı" kod adını verdikleri harekatlarında, daha önce Rusların eline geçen Caharkale çevresindeki Noibyora ve Novogroznensky kasabalarını da geri aldıkları bildirildi.

  src="41299d_dosyalar/yukari.gif" width=30>

  Müşerref'in konseyinden ilk istifa

  İSLAMABAD

  Pakistan Merkez Bankası eski Başkanı Muhammed Yakup, siyasi olduğu ve darbeci yönetimin oluşturduğu Milli Güvenlik Konseyi'nden istifa etti.

  Genelkurmay Başkanı General Pervez Müşerref'in darbeden sonra ülkeyi yönetmesi için oluşturduğu Milli Güvenlik Konseyi'nden istifa eden ilk üye Muhammed Yakup oldu.

  src="41299d_dosyalar/yukari.gif" width=30>

  Eroğlu: "Rum tarafının da iyi niyet göstermesi gerekir"

  LEFKOŞA

  KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, dolaylı Kıbrıs görüşmelerine iyi niyetle katıldıklarını, ancak sonuca ulaşabilmek için Rum tarafının da aynı yönde çaba sarfetmesi gerektiğini belirtti.

  Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerde KKTC devleti gerçeği ile bir yere varılmasının mümkün olduğunu, KKTC hükümeti olarak görüşmelerden olumlu sonuç beklediklerini kaydetti.

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı da, dolaylı görüşmelerden mutlaka olumlu bir sonuç çıkacağının söylenemeyeceğini, bunun için karşı tarafın da iyi niyetinin olması gerektiğini söyledi.

  Bu arada, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilerin genel başkanları da Rum yönetiminden iyi niyet göstermesini istediler.

  Anamuhalefetteki Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, görüşmelerden olumlu sonuç çıkacağından ümitli olmadığını, eşitlik ve egemenlik konusundaki kararlılığın hep birlikte seslendirilmesi amacında olduklarını kaydetti. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Mehmet Ali Talat da, dolayı görüşmelerin çok önemli olduğunu, büyük devletlerin, ilk kez, Kıbrıs sorununun çözümlenmesi gerektiği konusunda birleştiğini ifade etti.