• Kıbrıs görüşmeleri başlıyor
 • Makedonya'da hükümet krizi
 • Kafkas ile Nahcivan üniversitelerinin işbirliği
 • Avustralya'daki tren kazasında en az 6 ölü
 • Tayvan'da 4.6 büyüklüğünde deprem
 • ABD'de idam
 • Abhazya'da patlama: 5 ölü
 • Kazakistan'da yeni parlamento açıldı


  Kıbrıs görüşmeleri başlıyor

  NEW YORK

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusundaki dolaylı görüşmelere katılmak üzere New York'a geldi. Denktaş'ı getiren THY uçağı, 4 saat rötarla JFK havaalanına indi.

  Başkan Denktaş New York'taki Türkevi'nde bir basın toplantısı düzenleyecek, daha sonra da BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşecek.

  Öte yandan Genel Sekreter'in Kıbrıs özel temsilcisi Alvaro de Soto'nun, New York'ta yapılacak görüşmelerle ilgili olarak Güvenlik Konseyi üyelerine brifing vermesi bekleniyor.

  KKTC kaynakları, New York'ta Pazartesi günü başlayacak olan görüşmelerde sadece usule yönelik konuların ele alınacağını, öze yönelik hususlar üzerinde konuşulmayacağını ifade ediyorlar. KKTC açısından New York görüşmelerinin en önemli yanını, KKTC'nin ayrı bir siyasi varlık olduğunun Rum yönetimi ve uluslararası toplum tarafından kabul edilmesi oluşturuyor.

  ANNAN'IN GAFI

  Denktaş'a yakın kaynaklar, Genel Sekreter'in liderleri New York'a davet ettiği sıradaki gafının, görüşmelerin yapılmasını az kalsın zora soktuğuna işaret ederek, Annan'ın daha sonra yaptığı düzeltmeyle New York görüşmelerinin başlamadan bitmesini önlediğini hatırlattılar.

  Annan, taraflara yolladığı ilk davet mektubunda Klerides'ten 'cumhurbaşkanı', Denktaş'tan ise 'Bay Denktaş' diye sözetmişti. Bu tutum, KKTC'nin sert tepkisiyle karşılaşmıştı. Bunun üzerine Annan, aynı gün bir düzeltme yaparak, 'tarafları, Kıbrıs konusunda sonuç alıcı görüşmelerde bulunmak üzere New York'a davet ettiğini' duyurmuştu.

  KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ve Klerides'e gönderilen mektuplarda, liderlere 'Sayın Denktaş' ve 'Sayın Klerides' diye hitap edildiği bildirildi.

  KLERİDES DE NEW YORK'A GELDİ

  Bu arada Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides de, önceki gün New York'a geldi.

  Rum kaynakları, New York'ta yapılacak dolaylı müzakerelerin ön koşulsuz olduğunu, dolayısıyla her konunun masaya konulabileceğini öne sürüyorlar.

  Rum kaynaklarına göre, New York'ta ele alınabilecek konular arasında, anayasa, toprak, güvenlik ve göçmenlerle ilgili sorunlar da yer alabilecek.

  Klerides de, bugün Genel Sekreter Annan ile görüşecek.  Makedonya'da hükümet krizi

  ÜSKÜP

  Makedonya'da koalisyon ortakları VMRO Partisi ile Demokrasi Alternatif Partisi arasında meydana gelen tartışmalar sırasında, Demokratik Alternatif Partisi'ne bağlı bakanlar toplantıyı terkederek, hükümetten çekilme tehdidinde bulundu.

  Bakanlar Kurulu'nun yapılan toplantısında, Başbakan Lupço Georgievski'nin, Demokratik Alternatif Partisi'nden bakanlara yönelik suçlamaları, koalisyon ortakları arasında sert tartışmalara neden oldu.

  Georgievski, cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında, ülkenin batısında çoğunluğu oluşturan Arnavutlar tarafından, VMRO adayı Boris Traykovski'ye sahte oy verildiği yolunda yapılan şikayetleri değerlendirerek bu bölgedeki seçimleri iptal ettiren Adalet Bakanı Vlado Kambovski ile seçimlerde hile yapıldığını söyleyen Dışişleri Bakanı Aleksandar Dimitrov'un istifasını istedi.

  Demokratik Alternatif Partisi'nden Başbakan Yardımcısı Radmila Kiprijanova, 'soruna çözüm bulununcaya kadar, hükümet toplantılarına katılmayacaklarını' belirtti.

  VMRO Sözcüsü Luben Paunovski ise düzenlediği basın toplantısında, koalisyon ortağını 'ciddiyetsiz' olarak niteledi.

  Bu gelişmelerden sonra, Demokratik Alternatif Partisi Lideri Vasil Tuburkovski, partinin yetkili organlarıyla yaptığı toplantıda, son gelişmeleri değerlendirdi.

  Partiye yakın kaynaklar, partinin hükümetten ayrılmaya karar verdiğini söylediler.

  Bu arada, Başbakan Georgievski'nin, koalisyonun diğer ortağı aşırı milliyetçi Demokratik Arnavut Partisi Genel Başkanı Arben Caferi ile sürekli görüşmelerde bulunduğu ve bazı partilerden milletvekili transferleriyle hükümeti sürdürmeye çalıştığı öne sürülüyor.  Kafkas ile Nahcivan üniversitelerinin işbirliği

  KARS

  Kafkas Üniversitesi ile Nahcivan Üniversitesi'nin sosyal, bilimsel ve kültürel alanlarda işbirliği yapacağı bildirildi.

  Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necati Kaya, yaptığı açıklamada, Nahcivan Üniversitesi Rektörü İsa Habibbeyli ile biraraya geldiğini ve iki üniversitenin sosyal, bilimsel ve kültürel alanlarda işbirliği yapacağına dair protokol imzaladıklarını belirtti. Nahcivan ile ilişkileri daha ileri götürmeyi amaçladıklarını anlatan Kaya, 'İki üniversite arasında bilim alışverişi yapılacak ve bilim adamları her iki üniversite de araştırma çalışmalarında bulunabilecek. Önemli olan bilime hizmet etmektir. Bu çerçevede çalışmalarımız daha ileri boyut kazanabilir' diye konuştu.  Avustralya'daki tren kazasında en az 6 ölü

  SYDNEY

  Avustralya'nın Sydney kentinin batısında meydana gelen tren kazasında 6 kişi öldü.

  Polisin açıklamasında, bir banliyö treniyle şehirlerarası sefer yapan Indian Pacific firmasına bağlı bir trenin çarpışması sonucu 65 kişinin de yaralandığı belirtildi.

  İlkyardım servisleri yetkilileri, ölü sayısının artabileceğini bildirdiler.  Tayvan'da 4.6 büyüklüğünde deprem

  TAIPEI

  Tayvan'ın güneyinde Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi. Tayvan Deprem Merkezi'nden yapılan açıklamada, depremin merkez üssünün Chiayi kentinin bir kilometre yakını olduğu belirtildi. Depremde, ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadı.  ABD'de idam

  McALESTER

  ABD'nin Oklahoma eyaletinde, tecavüz ve cinayetten suçlu bulunan bir kişi idam edildi. Oklahoma Islahevi sözcüsü Jerry Massie, 1982'de 87 yaşındaki bir kadına tecavüz ederek kadını öldüren Cornel Cooks'un (43) 1983'te verilen cezasının, gece yarısından sonra zehirli iğneyle infaz edildiğini belirtti. Son infazla birlikte, Oklahoma'da idam cezalarının yeniden infazına başlandığı 1990 yılından beri idam edilenlerin sayısı 18'e yükseldi.  Abhazya'da patlama: 5 ölü

  SUHUMİ

  Gürcistan'ın Abhazya özerk bölgesinde uzaktan kumandalı bir bombanın patlaması sonucu 5 kişi öldü. Yola yerleştirilen bombanın, aralarında üst rütbeli bir subayın da bulunduğu 5 kişinin balık tutmaya gittikleri sırada patladığı belirtildi. Bombanın, Gürcistan yönetimine bağlı milisler tarafından yerleştirilmiş olabileceği kaydedildi. Ölenler arasındaki subayın daha önce bombalı saldırıdan kurtulduğu bildirildi.  Kazakistan'da yeni parlamento açıldı

  ALMATI

  Kazakistan'da 17 Eylül'de yapılan senato seçimleri ile 10 Ekim'deki meclis seçimlerinin ardından yeni parlamento, senatör ve milletvekillerinin yemin töreniyle açıldı.