• S. Arabistan bir hafta Hilal'i gözleyecek
 • Taşımalı faciası anıtlaştı
 • YÖK'ü MHP'li Mustafa Gül araştıracak
 • Örgüt evine operasyon
 • Çiller: İktidar IMF'ye teslim oldu
 • Rauf Denktaş ABD'ye gitti
 • Fadıl'ın davası ertelendi
 • Kamyon şoförü uyudu: 2 ölü
 • Fehriye Erdal'ın cezaevi şartları düzeltildi
 • EBSO'da görev dağılımı
 • İskeçe Müftüsü Aga'ya 6 ay hapis
 • İskenderun Cezaevi'nde açlık grevi
 • Titanzedeler paralarını geri alamayacak
 • Depremzedeye ücretsiz hukuk hizmeti
 • Çadırlar gelişigüzel kurulmuş
 • Tünellerde bakım çalışması
 • Gürtuna: Ulaşım bizim yaramız


  S. Arabistan bir hafta Hilal'i gözleyecek

  RİYAD

  Suudi Arabistan, Müslümanlara çağrıda bulunarak, gelecek pazartesinden itibaren Ramazan ayının başlaması anlamına gelecek ayın yeni halinin gözlenmesini istedi.

  Suudi gazetelerinin dini otoritelere dayandırarak verdiği haberde, ayın yeni halinin 6 Aralık tarihinde görülebilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtildi.


  Taşımalı faciası anıtlaştı

  KEŞAN

  Edirne'nin Keşan ilçesinde, geçtiğimiz yıl meydana gelen ve 7'si öğrenci 8 kişinin hayatını kaybettiği kazanın olduğu Karacaali köyü yakınlarındaki bölgeye, aileleri tarafından öğrencilerin anısına anıt yaptırıldı.

  Ailelerin ve Edirne Valisi Mehmet Canseven'in katkılarıyla tamamlanan anıtta, 14 Aralık 1998 günü meydana gelen kazada hayatını kaybeden Sinan Atay (7), Yalçın Keskin (14), Adem Soydan (14), Zati Kırcı (12), Hüseyin Durmaz (12), Bahar Tiryakioğlu (9) ve Reyhan Kandemir'in (12) isimleri ve resimleri yer alıyor. Anıtın etrafı çiçeklerle donatılırken, bir de çeşme yaptırıldı.

  Anıtın açılışı için gelen aileler ve okul arkadaşları gözyaşlarını tutamazken, kazada hayatını kaybeden Hüseyin Durmaz'ın babası Emin Durmaz, anıtın yapılmasında yardımcı olan herkese teşekkür ettiklerini bildirdi.


  YÖK'ü MHP'li Mustafa Gül araştıracak

  ANKARA

  YÖK Araştırma Komisyonu'nun Başkanlığına MHP Elazığ Milletvekili Mustafa Gül seçildi.

  Araştırma Komisyonu'nun, tartışmalı başkanlık sorunu dün yapılan toplantıda çözüldü. DSP'nin başkan seçilmesini istediği ANAP Şırnak Milletvekili Salih Yıldırım, başkanvekilliğine aday olunca MHP'li Gül, tek aday olarak girdiği başkanlık seçimini kazandı.

  Komisyonun 13 üyesinden 11'inin katıldığı oylama sonucunda 11'er oy alan MHP Elazığ Milletvekili Mustafa Gül Başkan, ANAP Şırnak Milletvekili Salih Yıldırım Başkanvekili, MHP İstanbul Milletvekili Bozkurt Yaşar Öztürk Katip üye seçildi. Sözcülüğe DSP Ankara Milletvekili Ayşe Gürocak ile birlikte, FP İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz de aday oldu. Oylama sonucunda 6 oy alan Gürocak, Sözcü seçildi.


  Örgüt evine operasyon

  İSTANBUL

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ait terörle mücadele ekipleri, dün gece yarısı saat 01.00 sıralarında, Gaziosmanpaşa Sultan Çiftliği, Eski Edirne Asfaltı 78. Sokak'ta bulunan ve bir öğretmen ile kardeşinin 2 ay önce terkettiği bir eve operasyon düzenledi. Yaklaşık 10 dakika devam eden operasyonda ölü ve yaralı olmadığı belirtildi.

  Yetkililer, operasyonun yapıldığı 4 katlı bir apartmanın 2. katında bulunan dairede, çok sayıda patlayıcı madde ve yasadışı sol bir örgüte ait doküman ele geçirildiğini açıkladılar. Polis yetkilileri, olayla ilgili fazla bir detaylı bilgi vermediler.


  Çiller: İktidar IMF'ye teslim oldu

  ANKARA

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, hükümetin, IMF'ye teslim olduğunu ileri belirterek, 'Türkiye'nin ileriye gitmesi, büyümeye geçmesi bu modelle mümkün değildir' dedi.

  Çiller, Türk-İş Genel Kurulu'na, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in konuşmasını tamamladığı sırada geldi.

  Tansu Çiller, gelişinde, salonda bulunanların bir bölümü tarafından alkışlarken, bazıları ise tepki gösterdi. Çiller, salonda zaman zaman yaşanan tartışmalar ve laf atmalar nedeniyle konuşmasına birkaç defa ara vermek zorunda kaldı.

  Tansu Çiller, bütçeyi değerlendirirken, 24 katrilyon lira vergi toplanmasının öngörüldüğünü hatırlattı. Yaptıkları teknik hesaplamalara göre, 27 katrilyon liranın faiz olarak ödeneceğini anlatan Çiller, bunun, herkesten toplanan vergiden daha fazlasının 'avuç içi kadar kesime' gitmesi anlamına geldiğini kaydetti. Bunun sürmesi durumunda fakirleşmenin açık biçimde devam edeceğini vurgulayan Çiller, 'Yanlış olan bu modeldir' diye konuştu.


  Rauf Denktaş ABD'ye gitti

  İSTANBUL

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türkünün egemenliği ortadan kaldırılarak Kıbrıs'ın birleşmesinin mümkün olmadığını belirterek, 'Gün gelir de Rumlar bize saldırdığında, 'Bu benim iç meselemdir' diyememesini sağlamaya çalışıyoruz' dedi.

  Kıbrıs konusunda görüşmelerde bulunmak üzere New York'a giden Denktaş, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile 3 Aralık'ta yapacağı görüşmenin ardından 6 Aralık'ta dolaylı görüşmelerin başlatılacağını söyledi.


  Fadıl'ın davası ertelendi

  İSTANBUL

  JET-PA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fadıl Akgündüz'ün, 'TBMM'nin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif ettiği' iddiasıyla yargılandığı dava, 4454 Sayılı Basın ve Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun gereğince ertelendi.

  İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Mehmet Fadıl Akgündüz katılmadı.


  Kamyon şoförü uyudu: 2 ölü

  KOCAELİ

  Kocaeli'nin Körfez ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, sebze yüklü kamyonun kontrolden çıkması sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

  İstanbul yönüne giden Mehmet Ural'ın kullandığı 34 UG 015 plakalı sebze yüklü kamyon, sürücüsünün direksiyon başında uyuklaması sonucu, Hereke'deki Nuh Çimento fabrikası önünde kontrolden çıkarak, bariyerleri parçalayıp karşı şeride geçti. Bu sırada karşıdan gelen Ercan Kalafat idaresindeki 67 AR 789 plakalı sac yüklü kamyonla çarpıştı. Çarpışma sonucu kontrolden çıkan sac yüklü kamyon da viyadükten aşağıya devrilerek, D-100 karayoluna düştü ve yoldan geçen Veli Uçman yönetimindeki 41 EN 856 plakalı kamyonla çarpıştı.

  Zincirleme kazada, kazaya neden olan kamyonun sürücüsü Mehmet Ural ile viyadükten aşağıya düşen kamyonda yolcu olarak bulunan Volkan Yalçın (18) olay yerinde öldüler. Sac yüklü kamyonun sürücüsü Ercan Kalafat (29) ise ağır yaralı olarak İzmit Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


  Fehriye Erdal'ın cezaevi şartları düzeltildi

  BRUGES

  Özdemir Sabancı suikastının sanıklarından Fehriye Erdal ve onunla birlikte Belçika'da yakalanan diğer yasadışı DHKP-C örgütü elemanları Musa Asaoğlu ve Kaya Saz'ın cezaevi şartları, Cezaevi Müdürlüğü tarafından re'sen düzeltildi.

  Fehriye Erdal ve diğer 2 sanığın avukatlarının, cezaevi şartlarının düzeltilmesi için, geçen hafta Bruges Acil Karar Mahkemesi'ne başvurusuyla ilgili dava dün görüldü.

  Duruşmada, Fehriye Erdal, Musa Asaoğlu ve Hasan Saz'ın tutuklu bulunduğu Cezaevi Müdürlüğü'nün, bu sanıklara uygulanan sıkı denetimi, yasaların tanıdığı yetkiyle kendi başına kaldırdığı, bunlara da normal mahkumlara uygulanan rejimi uygulama kararı aldığı ve bu kararı sanık avukatlarına faksla bildirdiği öğrenildi.


  EBSO'da görev dağılımı

  İZMİR

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) yeni Yönetim Kurulu toplanarak görev dağılımı yaptı.

  Yönetim Kurulu'nun, dün gerçekleştirilen ilk toplantısında, Atıl Akkan başkanlığa getirildi, Mustafa Cem ve Remzi Peköz başkan vekilliklerine seçildi. Cengiz Kocagil ise muhasip üye olarak görev aldı.

  Yönetim Kurulu üyesi Salih Esen, düzenlediği basın toplantısında yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı ve yerine yedek üye Yavuz Kaptanoğlu göreve getirildi.


  İskeçe Müftüsü Aga'ya 6 ay hapis

  LAMİA

  Yunanistan'ın İskeçe kentinin Batı Trakya Türk Azınlığı tarafından seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin Aga, 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Aga, dün Atina'nın kuzeyindeki Lamia kenti mahkemesinde görülen duruşmasında, 'Yasadışı resmi unvan kullanmak suçundan' cezaya çarptırılışının ardından temyiz mahkemesine başvurdu.

  Müftü Aga hakkında 1998 yılında Kadir Gecesi nedeniyle yayınladığı mesajında İskeçe Müftüsü sıfatını kullandığı gerekçesiyle dava açılmıştı.

  Türk Azınlık tarafından seçilmesine rağmen Atina tarafından tanınmayan Müftü Aga'ya, bugüne kadar, aynı suçlamayla açılan davalardan, toplam 102 ay hapis cezası verildi.


  İskenderun Cezaevi'nde açlık grevi

  Abdullah Öcalan'ın idam kararının onaylanması üzerine İskenderun E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan PKK'lılar, gruplar halinde açlık grevine başladı. Alınan bilgilere göre, kararı protesto etmek ve kamuoyunu etkilemek için 30'ar kişilik gruplar halinde 5'er günlük açlık grevine başladıkları, beş günün bitiminde diğer 30 kişilik grubun başlayacağı ve böyle devam edeceği belirtildi.


  Titanzedeler paralarını geri alamayacak

  ANKARA

  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Titan-matematiksel kazanç sisteminin, kanunun suç sayıp yasakladığı faaliyetlerden olduğuna karar verdi. Sistem yöneticisine verdiği parasını isteyen Titanzedenin bu talebini kabul eden yerel mahkemenin kararını bozan Genel Kurul, sistemin 'kumar mahiyetinde' olduğunu belirterek, davacının da iyi niyetli olmayıp, haksız ve ahlaka aykırı şekilde kazanç sağlamak peşinde olduğuna işaret etti.

  Titanzede Osman Altuğ, açtığı alacak davasında, gösterişli yöntemlerin uygulandığı toplantılarda ikna edilerek, Titan-matematiksel kazanç sistemine 18 Ocak 1998 tarihli sözleşmeleri imzalayarak girdiğini, sistem yöneticisi Meltem Özenir'e 2450 Mark ödediğini belirtmişti.


  Depremzedeye ücretsiz hukuk hizmeti

  DÜZCE

  Bolu Barosu Düzce temsilciliğine bağlı olarak çalışan bir grup avukat, depremden zarar gören vatandaşların hukuki sorunlarıyla ilgili olarak ücretsiz hizmet verme kararı aldı.

  Avukatlar adına bir açıklama yapan Avukat Zafer Bahçekapılı, vatandaşların kendilerine hukuki sorunlarıyla ilgili her konuda fikir danıştıklarını söyledi. Genel olarak yıkımlar, yardım talepleri, hasar tespit raporlarına itirazlar hakkında bilgi istendiğini kaydeden Bahçekapılı, ayrıca deprem sırasında araçları zarar gören vatandaşlara da bilgi verdiklerini kaydetti.

  Öte yandan 12 Kasım depreminde işyeri yıkılan, vergiyle ilgili belgeleri, defterleri kaybolan kişilerin bu kayıplarını ilgili kurum ve kuruluşlara bildirmeleri istendi.


  Çadırlar gelişigüzel kurulmuş

  KOCAELİ

  Çadırkentlerdeki çadırların büyük bölümünün düzensiz ve birbirine çok yakın kurularak güvenlik mesafesinin ihlal edildiği, bu yüzden de, çadır yangınlarında müdahalenin güç olduğu belirtildi.

  İzmit Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, yaptığı açıklamada, depremin ilk günlerinde kargaşa içinde çadırkentlerin gelişigüzel kurulduğunu söyledi. Çadırkentler kurulurken, mevcut alana daha çok çadır kurma kaygısı yüzünden, olası bir yangın için emniyet tedbirlerinin de gözardı edildiğini anlatan Pehlivan şunları söyledi:

  'Çadırkentlerde güvenlik mesafesine dikkat edilmediği için yangın kolay yayılıyor ve müdahale güçleşiyor. Oysa, çadırların birbirine olan uzaklığı bir itfaiye aracının geçebileceği kadar olmalı, yangın durumunda bir çadırdan diğerine kolaylıkla sıçraması engellenmeli. Aynı şekilde, olası yangında itfaiye aracının kolaylıkla giriş ve çıkış yapacağı bir hat bulundurulmalıdır.'


  Tünellerde bakım çalışması

  ANKARA

  Devrek-Mengen yolununun 32. kilometresindeki Dorukhan Tüneli'nde sürdürülen bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle ulaşım, 08.00-18.00 saatleri arasında küçük araçlar için servis yolundan, büyük araçlar için tünel içinden kontrollü olarak sağlanacak.

  Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ankara-İstanbul yolunun Bolu Dağı geçişinde (Bakacak mevkii) ulaşım servis yolundan iki yönlü olarak sağlanıyor. Eski Ankara-İstanbul yolu, acil durumlar için ulaşıma açık tutuluyor. Ağır tonajlı araçların, Ankara-Eskişehir-Bilecik-Sakarya güzergahını kullanmaları gerekiyor.