• Rus'un gözü yıldı
 • "Son iki günde 200 Rus askerini öldürdük"
 • Çeçen mülteci sayısı 300 bine ulaştı
 • Yeltsin zatürree ile mücadele ediyor


  Rus'un gözü yıldı

  MOSKOVA

  Çeçenistan'ın merkezine doğru iki ay sonra harekete geçmeye çalışan Rus ordu güçlerinin yetkilileri, mücahidler tarafından ciddi bir mukavemetle karşılaştıklarını itiraf ediyorlar. Yetkililer, savaşın önümüzdeki haftalarda daha da şiddetlenmesinden endişe duyduklarını gizlemiyorlar.

  The New York Times gazetesinde bir mülakatı yayınlanan hava indirme grup komutanı Rus General Georgi I. Shpak, "Mukavemet gün ve gün artıyor" dedi.

  Rus yetkililer, ileri harekatlarını durdurmak zorunda kaldıklarını itiraf ederek, Çeçen mücahidlerin Grozni (Caharkale), Urus-Martan, Şali ve Argun'da mevzilerini sağlamlaştırmakta olduklarını belirttiler. Rus komutanlar, Salman Raduyev'in Çeçenistan'ın doğusundaki Novogroznenski'deki mücahidlere komuta ettiğini kabul ettiler.

  PUTİN, KENDİ ASKERLERİNİ DE KANDIRMAYA BAŞLADI

  Bu arada, Rusya hükümeti, Çeçenistan'daki Rus askerlerinin morallerini artırmak için, aylık tutarı 1000 dolara varan yüksek maaş ödeme sözü verdi. Buna karşılık, bazı Rus kaynakları bu yüksek maaş vaadinin bir aldatmaca olduğunu ve söz konusu meblağın ödenemeyeceğini ileri sürüyorlar. Resmi açıklamalara göre, Rusya'nın bölgede gönüllü ve tecrübeli olmak üzere toplam yaklaşık 100 bin askeri savaş sahasında bulunuyor. Daha askerliklerine yeni başlayan, 6 ayı doldurmamış acemi Rus askerlerinin de bölgeye gönderildiği bildiriliyor.

  RUS GENERALLER ŞAŞKIN

  Bütün bunlara karşılık Rus generallerin tahminlerine göre Çeçen mücahidlerin sayısı 15 bin kadar ve bir o kadar da sempatizanlar (Rusların deyimiyle). Ancak, Rus generaller, yine de Çeçen mücahidlerin gün ve gün direnişlerini artırmalarına, bir anlam veremediklerini ifade ediyorlar.

  Rusya hükümetinin Çeçenistan temsilcisi Nikolay Koşman, mücahidlerin, Rus askerlerini Caharkale içlerine çekmek istediklerini ve böylece burayı bir ölüm vadisi haline dönüştürmeyi planladıklarını iddia ediyor. Koşman, "Mücahidler, Caharkale'ye saldırıp askerlerimiz için 'Pompei'nin son günleri'ne dönüştürmek istiyorlar" diyor.


  "Son iki günde 200 Rus askerini öldürdük"

  Çeçen Direnişçiler'in sözcülüğünü yapan Movladi Udugov, Reuters Ajansı'na telefon ile yaptığı açıklamada, Ruslar'ın, kuşattıkları Caharkale etrafında çok az bir ilerleme kaydettiklerini söyledi. Çeçenlerin son iki gün içerisinde 200 Rus askerini öldürdüğünü de ifade eden sözcü, Rusların bunun karşılığını verebilmenin çarelerini aradığını, bunun için de sivillere yönelik hava operasyonlarına ve bombardımana ağırlık verdiğini belirtti.Çeçen Direnişçiler'in sözcüsü, Ruslar'ın bundan daha ileriye gidemeyeceklerini bildikleri için, Caharkale'ye top ve bomba yağdırdıklarını vurguladı. Caharkale'yi ateş altında tutan Rusya, böylelikle hem Çeçen direnişini zayıflatmak hemde birliklerini şehrin bölgelerinde daha iyi yerlere yerleştirmeyi hedefliyor. Rus savaş uçaklarının, Çeçenler üzerine bugün 47 akın düzenlediği ve 123 helikopter saldırısının gerçekleştirildiği belirtildi. Çeçenlerin Rus saldırılarına karşı direndiği ve göğüs göğüse olması muhtemel çarpışmalara karşı mayın ve tuzak döşedikleri kaydedildi. Diğer taraftan Avrupa Konseyi'nden bir insan hakları temsilcisi, Alvaro Gil-Robles, tesbitlerde bulunmak için Kuzey Kafkasya'ya geldi. Alvaro mülteci durumuna düşen Çeçenler'in durumu ile ilgili gözlemler yapacak. Rusya bu ziyarete Avrupa Birliği Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Başkanı Knut Vollebaek'in, benzer bir talebi ve tepkisinden sonra izin verdi. Vollebaek'de Çeçenistan Başkanı Aslan Maşadov ile yardım ve savaşın bitmesi konularını ele almak için de görüşmek istiyor. Öte yandan; Çeçen Basın Merkezi'nden bir askeri yetkili, 'Doğuda şiddetli çatışmalar var. Ruslar, 8 zırhlı araç ve 3 tank kaybettiler' dedi, ancak can kaybı konusuna değinmedi. Caharkale'nin güneybatısındaki Urus-Martan ve Argun kasabaları da Rus kuvvetlerinin kuşatması altında bulunuyor. Ruslar, Caharkale kuşatmasını tamamlayabilmek için bu iki kasabayı ele geçirmek zorunda, ancak iki kasaba, günlerdir Rus kuvvetlerine direniyor.


  Çeçen mülteci sayısı 300 bine ulaştı

  BAKÜ

  Rusya'nın yaklaşık iki aydır sürdürdüğü operasyonlardan kaçmak için Kuzey Kafkasya'nın diğer bölgelerine göç eden mültecilerin sayısının 300 bine ulaştığı bildirildi.

  Başkent Caharkale'nin Rus savaş uçaklarınca aralıksız bombalanmasının sivil halk arasında büyük kayıplara yol açtığını belirten Çeçen yetkililer, sadece son bir haftada bombardıman sonucunda yüzden fazla sivilin hayatını kaybettiğini bildirdiler. Kenti terk eden mülteci dolusu araçların Rusya topçularının hedefi haline geldiğini söyleyen Caharkale yetkilileri, "Kentte kalmak gibi, bölgeyi terk etmek de tehlikeli" diye konuştular.

  Bu arada, "Kafkas-Merkez" Ajansı haberinde, Rus askerlerinin Urus-Martan kentinde bulunan Çeçen savaşçılarına saldırı düzenlediği belirtilirken, 8 saat süren çatışmada Çeçenlerin başarılı bir direniş gösterdikleri ifade edildi. Akşam saatlerine kadar devam eden çatışmada çok sayıda Rus askerinin öldürüldüğü kaydedilerek, onlarca Rus zırhlı aracının da Çeçenlerce yok edildiği bildirildi.

  Bölgeden alınan son bilgiye göre, Argun İlçesi'nde kanlı çatışmalar devam ediyor. Rusya Federal Birlikleri'ne karşı taarruza geçen mücahitlerin çok sayıda Rus askerini ölü olarak ele geçirdiğini kaydeden askeri yetkilileri, "Rus askerleri, gönüllü olarak toplu şekilde Çeçen savaşçılara teslim oluyorlar" dediler.


  Yeltsin zatürree ile mücadele ediyor

  MOSKOVA

  Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, halen yatmakta olduğu Merkez Klinik Hastanesi'nde zatürreeye karşı savaş veriyor.

  Kremlin'den yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta soğukalgınlığı ve yüksek ateş şikayetinden dolayı hastaneye kaldırılan Rus lider Boris Yeltsin'in, zatürree tedavisinin büyük bir titizlikle devam ettiği belirtildi. Kremlin'den bir sözcü, 68 yaşındaki Yeltsin'in doktorlarının, Rus Lider'in ateşinin normale döndüğünü açıkladıklarını bildirdi. Kremlin sözcüsü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) İstanbul zirvesinden dönüşünde hastalanan Boris Yeltsin'in sağlık durumu hakkında daha ayrıntılı bilgi vermedi. Öte yandan; Rus yetkililer, hastanede yatan Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in ateşinin normal düzeye düştüğü ve durumunun istikrarlı olduğunu açıkladılar.

  Yeltsin'in sözcüsü Dmitri Yakuşkin, yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı'nın zatürreeye karşı tedavisinin devam ettiğini bildirdi.