• Soğuk eğitim
 • I-sı-na-mı-yor-lar
 • Depremzede belediyeler çaresiz
 • İSKİ, 18 kaçak binayı yıktı
 • Yunanistan'da artçı deprem
 • Öğrenci çetesi tutuklandı


  Soğuk eğitim

  GEYVE

  Sakarya'nın Geyve İlçesine bağlı Karaçam Köyünde yapımı yeni tamamlanarak eğitim ve öğretime açılan Karaçam İlköğretim Okulu'nun durumu içler acısı.

  Geçtiğimiz 17 Ağustos depreminde okulun kalorifer tesisatının arızalanması ve bir daha da onarılmaması nedeniyle öğrenciler, elektrikli sobaların başında ısınmaya çalışıyorlar. Okulda kaloriferlerin yanmamasının yanısıra sular akmıyor ve temizlik hizmetleri de yerine getirilmiyor.

  Okul Müdürü Muhsin Boztaş, kendisine yöneltilen soruları kaçamak cevaplamaya çalışırken, okulun müteahhidinin depremde hayatını kaybettiğini, bu nedenle kalorifer tesisatının test edilmediğini söyleyerek, çocukların soğukta eğitim görmelerinin sebebini açıklıyor. Müdür Boztaş, okulda temizlik hizmetlerinin hademe olmaması nedeniyle yapılamadığını söyleyerken, sorunların çözümü için ellerinden gelen çabayı sarfettiklerini ifade etti. Soğukta ders yapmaya alışan öğrenciler ise, elektrik sobasıyla ısınamadıklarını ve çok üşüdüklerini söylediler. Öğrenciler, yetkililerinin biran önce kaloriferlerin tamir edilmesini istediklerini belirttiler. Öğrenci velileri ise çocuklarının soğukta kaldığını belirterek, "Hastalanacaklar diye çok korkuyoruz. Ne kadar kalın giydersek de hava çok soğuk. Bazı veliler durumu protesto etmek için çocuklarını okula yollamıyorlar" dediler.

  "Sakarya dışına çık"a tepki

  ADAPAZARI

  Sakarya'da 17 Ağustos depreminde evleri yıkılan ya da oturalamayacak derecede ağır hasar görerek konut edinme hak sahipliğini elde eden depremzedelere, il dışından konut satın alma şartı getirilmesi vatandaşların tepkisine neden oldu. Hak sahiplerinin tercihine sunulan, devletin yaptırıcağı konutlar, zemin etüdü yapıldıktan sonra vatandaşın kendi arsasına konut yapması ve il dışından konut alma şartları karşısında ne yapacaklarını şaşırdıklarını belirten vatandaşlar, "İstemeye istemeye devletin yaptıracağı konutları tercih etmek zorunda kalacağız" dediler. Hak sahiplerinin büyük bölümü konut satın almak istediklerini ancak, Sakarya dışından bir ilden tercih yapmalarının istendiğini ifade ederek, Sakarya'da kalmak istediklerini söylediler.


  I-sı-na-mı-yor-lar

  SAKARYA

  Adapazarı'nda, 17 Ağustos'taki depremden sonra kurulan çadırkentlerdeki şartlar her geçen gün iyileşmesine rağmen ısınma sorunu çözülemedi. Depremzedelere 7 günde bir tüp verilmesi sıkıntı meydana getiriyor.

  Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Emirdağ Çadırkenti'nde katalitik sobalarla ısınan çadırlara 7 günde bir tüp verilmesi sebebiyle depremzedeler, haftanın en az iki gününü soğukta geçiriyorlar. Tamamı sözde kışlık çadırlarla donatılan çadırkentte, çadırların bir bölümünün istenilen nitelikte olmaması sonucu sobalarını gün boyu yakmak zorunda kalan depremzedeler, verilen tüpün ikibuçuk üç gün içinde bittiğini, yenisiyle değiştirmek için 1 haftanın dolmasını beklemek zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Özellikle küçük çocukların bulunduğu çadırlarda ısınmanın en büyük problem olduğunu belirten depremzedeler, çadırlara verilen tüp sayısının haftada ikiye çıkarılmasını istiyorlar.

  Emirdağ Çadırkentinden sorumlu Kaymakam Ezalettin Küçük, depremzedelerin, haftada iki tüp isteğinin yerine getirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

  Küçük, yaptığı açıklamada, kışlık çadırların korunaklı olduğunu, sobaların günde 3-4 saat yakılarak ısınmanın mümkün olduğunu iddia ederek, 'Şartlarımızı zorlayarak 7 günlük sınırı 6 güne düşürebiliriz' dedi. Küçük, çocuklu ailelerin ısınma sorununu çözmek amacıyla onlara daha toleranslı davranılabileceğini de sözlerine ekledi.


  Depremzede belediyeler çaresiz

  SAKARYA

  Adapazarı Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ergelen, 17 Ağustos depreminde 9 araçlarının enkaz altında kaldığını belirterek, "Olası bir yangında ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi. İtfaiye Müdürü Mehmet Ergelen, ülkede itfaiyeye gerekli önemin verilmediğini ifade ederek, "Bunun açık örneği şu andaki durumumuzdur. Olası büyük bir yangına müdahale etmemiz çok zor. Elimizde sadece bir tane yangın söndürme aracı ve ambulans mevcut" diye konuştu.

  Öte yandan; Adapazarı halkının çadırlarda elektrikli soba kullanması sebebiyle olası bir yangında bu insanların canlarını nasıl kurtaracağı ise kafaları karıştırıyor.

  Depremin üzerinden 4 aya yakın bir süre geçmesine karşın hala itfaiyede bir iyileştirmenin olmaması ise ayrı bir sorun. Bu gibi sorunlar düşünüldüğünde insanın içinden Adapazarı'nda aman yangın çıkmasın, sonra ne yaparız gibi sorular geçiyor. Bu ihmalsizliğin acı sonuçlarını ise görüldüğü üzere masum yavrular çekeceğe benziyor.


  İSKİ, 18 kaçak binayı yıktı

  İSTANBUL

  Ömerli Havzası 'Mutlak Koruma Alanı'nda kaçak olarak inşa edilen 18 yapı, İSKİ ekiplerince yıkıldı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden (İSKİ) yapılan açıklamada, Kurnaköy'de 2, Kurtdoğmuş köyünde 3 ve Emirli köyünde 13 kaçak yapının yıkıldığı bildirildi. İSKİ yetkilileri, bundan sonra da her türlü kaçak yapılanmanın karşısında olacaklarını ve önümüzdeki günlerde de kaçak yapıların yıkımının devam edeceğini belirttiler.

  * Fransa'da bir Türk öldürüldü

  STRASBOURG

  Fransa'nın kuzeydoğusunda yer alan Moulouse kentinde 43 yaşındaki İsmail Yıldız isimli Türk vatandaşı öldürüldü. İnşaat işçisi olarak çalışan İsmail Yıldız'ın, göçmen Türk vatandaşlarının gittiği bir kafeteryada otururken, dışarıdan tabancayla ateş edilmesi üzerine can verdiği bildirildi. Moulouse polisinin, cinayetle ilgili olarak başlatığı soruşturma kapsamında, katil zanlısı olarak kimlikleri belirlenen iki kişiyi aradığı bildirildi. İsmail Yıldız'ın eşi ve çocuklarının Türkiye'de yaşadıkları belirtildi.


  Yunanistan'da artçı deprem

  ATİNA

  Yunanistan'ın başkenti Atina'da Richter ölçeğine göre 3.7 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı kaydedildiği bildirildi. Dün sabah saat 11.19'da meydana gelen sarsıntının, 7 Eylül'de Atina'da 140 kişinin ölümüne yol açan ve merkez üssü Parnita olan depremin artçısı olduğu belirtildi.


  Öğrenci çetesi tutuklandı

  BOZÜYÜK

  Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, öğrencilerden tehditle para alan 4 kişi tutuklandı.

  Ticaret Meslek Lisesi'nde öğrenim görmekte olan Ramazan Sap (18), Hakan K. (17), Mustafa Ş. (16) ve Ümit K. (14) adlı öğrencilerin, öteki öğrencilerden tehdit yoluyla para aldıklarının şikayet edilmesi üzerine olaya el koyan polis, 4 kişiyi suç üstü yakaladı.

  Gözaltına alınan öğrenciler, soruşturmalarının tamamlanmasından sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.