·  Kızılay didik didik inceleniyor

·  4 PKK'lı öldürüldü

·  Kılınç: MHP'liler beraat etti

·  Kesintisiz'e 480 trilyon!

·  M. Nuri Yılmaz'a Kudüs'ten konuk

·  ABD: İdamla ilgilenmiyoruz

·  Milletvekillerine protesto kınası

·  SİMPAŞ A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı öldürüldü

·  Afyon'daki FP Kongresi şenlik havasında geçti

·  Şirvan'daki sokağa çıkma yasağı

·  Sağlıkçılardan ücret zammına protesto

Kızılay didik didik inceleniyor

ANKARA

TBMM Kızılay Araştırma Alt Komisyonu'na sunmak üzere rapor hazırlayacak olan mülkiye müfettişleri, Kızılay Genel Başkanlığı'ndaki incelemelerini sürdürüyor.

Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen'in odasının karşısında kendilerine ayrılan odada çalışmalarına başlayan mülkiye müfettişleri, personel, ücret politikası ve personel uygunluğu konularında incelemelerde bulunuyorlar.

Müfettişler, incelemelerini tamamladıktan sonra hazırlayacakları raporu Komisyon'a sunacaklar.

 

 4 PKK'lı öldürüldü

DİYARBAKIR

Güvenlik güçlerince Tunceli'nin Pertek ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda, 4 PKK'lı ölü ele geçirildi.

Bölgede operasyonların sürdürüldüğü bildirildi.

 

 Kılınç: MHP'liler beraat etti

SİLİFKE

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İçel Milletvekili Hidayet Kılınç, birtakım yayın organlarının, bazı MHP'li milletvekillerinin geçmişte yaptığı hataları gündeme getirdiğine dikkat çekerek, "Bu arkadaşlarımız, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde beraat etmişlerdir. Herkes kendi işine baksın, MHP'ye çamur atmasın" dedi.

 

 Kesintisiz'e 480 trilyon!

ANKARA

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından çıkarılması sırasında büyük tartışmalara sebep olan ve eğitimi felç eden sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulaması için geçen bir yıllık süre zarfında 480 trilyon 27 milyar lira para toplandı. Yeni ek vergilerle bu meblağın önümüzdeki yıl 1 katrilyona ulaşması bekleniyor.

Sekiz yıllık eğitim için toplanan 480 trilyon 27 milyar liranın 331 trilyon 635 milyar lirası sekiz yıllık eğitimin yapılması için kullanılırken, geriye kalan 46 trilyon 783 milyar taşımalı eğitimin yapılabilmesi için taşıma şirketlerine, 14 trilyon 135 milyar lirası okul yapımı için kamulaştırma bedellerine, 32 trilyon 152 milyar lira ise, diğer harcamalara gitti.

 

 M. Nuri Yılmaz'a Kudüs'ten konuk

ANKARA

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, İsrail'de uygun bir yer temin edildiği takdirde, Başkanlığın, ilahiyat fakültesi açmak için çalışmalara hemen başlayabileceğini bildirdi.

Yılmaz, İsrail Kudüs Başkadısı Ahmet En Natur, İsrail Din İşleri Bakanlığı Cemaatler Dairesi Başkanı Nesim Dana ile Akka Kadısı Davut Zeyni'yi makamında kabul ederek bir süre görüştü.

 

 ABD: İdamla ilgilenmiyoruz

WASHINGTON

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü James Rubin, Abdullah Öcalan'a verilen idam cezasının Yargıtay tarafından onanmasıyla ilgili olarak, bu konunun, Türk adli sistemi, parlamentosu ve cumhurbaşkanının kararına bağlı bir mesele olduğunu söyledi.

Rubin, 'Davayla ilgili görüşlerimizi daha önce açıklamıştık. Şimdi anlattığım hukuki süreç çerçevesinde şu anda daha fazla yorum yapmak doğru olmayacaktır. Ölüm cezasıyla ilgili olarak, bu Türk adli sisteminin, parlamentosunun ve cumhurbaşkanının karar vereceği bir konudur' dedi.

 

 Milletvekillerine protesto kınası

DENİZLİ

Denizli Elektrik Mühendisleri Odası (DEMO), hükümeti protesto etmek amacıyla milletvekillerine kına gönderdi.

DEMO Başkanı Seyit Ali Gürsoy, milletvekilleri için 20'şer gram kına hazırladıklarını belirterek, '57. hükümetin icraatlarını takdir etmemek elde değil. Milletvekillerine en uygun hediyenin kına olacağını düşündük' dedi.

Gürsoy, uluslararası tahkim, sosyal güvenlik yasası, enerjide özelleştirme ve nükleer enerji, memur maaş zamları, af çalışmaları ve deprem vergisi gibi icraatlara tepkilerini dile getirmek amacıyla milletvekillerinin hepsine 20'şer gram kına gönderdiklerini ifade etti.

 

 SİMPAŞ A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı öldürüldü

KÜTAHYA

Kütahya Belediyesi'nin yüzde 98 hissesini elinde bulundurduğu SİMPAŞ A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Güldaş, makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Olay dün saat 10.00 sularında, Menderes İşhanında bulunan SİMPAŞ merkez binasında meydana geldi.

SİMPAŞ'ta kasiyer olarak çalıştığı sırada 2 milyar lira açık vermesi üzerine işten çıkarılan 18 yaşındaki Ziya Yıldırım, intikamını kanlı bir planla aldı.

Dün sabah saatlerinde SİMPAŞ merkezine gelen Ziyar Yıldırım, pompalı tüfekle Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Güldaş'a kurşun yağdırdı. Kurşunlardan ikisi vücuduna isabet eden Güldaş, ağır yaralı olarak Devlet Hastanesi'ne kaldırılmak istenirken yolda hayatını kaybetti.

Saldırgan olaydan kısa süren sonra polis tarafından suç aleti tüfekle yakalandı.

Olayla ilgili tahkikat çok yönlü sürüyor.

 

 Afyon'daki FP Kongresi şenlik havasında geçti

Fazilet Partisi Afyon ili 1. Olagan Kongresi 28.11.1999 Pazar günü belediye düğün salonunda coşkulu, sıcak ve samimi bir hava içersinde geçerken Av. İbrahim Hakkı Aşkan ile Av. Hüseyin Burhan Hayran'ın listeleri ciddi ve seviyeli bir şekilde yarıştılar.

Kongreye Devlet eski Bakanlarından Fazilet Partisi Diyarbakır Milletvekili Sacit Günbey, Konya Milletvekili Hüseyin Arı, Adıyaman Milletvekili Mehmet Özyol, İstanbul Milletvekili Ali Oğuz, Afyon Milletvekili Sait Açba, Afyon Belediye Başkanı Hayrettin Barut katılırken divan başkanlığını Fazilet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Arınç yaptı.

Kongrede 380 delege oy kullanırken Av. Hüseyin Burhan Hayran listesi 98 oy alırken Av. İbrahim Hakkı Aşkar 282 oy alarak Başkan seçildi.

 

 Şirvan'daki sokağa çıkma yasağı

ŞİRVAN

Siirt'in Şirvan ilçesinde bir hafta önce meydana gelen arazi kavgasından sonra konulan; 16.00-07.00 saatleri arasındaki sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

Siirt Valisi Erol Arıkan, arazi kavgası yüzünden ilçeye bağlı Karaca köyü ile Binekır mezrası sakinleri arasında çıkan silahlı kavga nedeniyle konulan sokağa çıkma yasağının, sakinler arasında barış yoluna gidilene kadar devam edeceğini belirtti.

16.00-07.00 saatleri arasında devam eden yasağın, Şirvan halkının can güvenliğinin sağlanması amacıyla uygulandığını kaydeden Vali Arıkan, 'İlçemizde durum normaldir. Karaca köyü ile Binekır mezrası sakinleri arasında barış yoluna gidilene kadar, yasak devam edecektir. Bu yasak, ilçe halkının can güvenliğinin sağlanması amacıyla uygulanıyor' dedi.

Karaca köyü ve Binekır mezrası sakinleri arasında, bir hafta önce çıkan kavgada, 3 kişi ölmüş, 2 kişi yaralanmıştı.

 Sağlıkçılardan ücret zammına protesto

İSTANBUL

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası (SES) üyesi bir grup sağlık çalışanı ücret zamlarını protesto gösterisi yaptı.

Sultanahmet'teki Mehmet Akif Ersoy Parkı'nda toplanan sağlık çalışanları, buradan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne kadar 'Enkaz altında kalmak istemiyoruz', 'Sefalete teslim olmayacağız', 'Herkese eşit, ücretsiz sağlık', 'Sadaka değil toplu sözleşme' ve 'Yüzdelik zamlara hayır' sloganları ve alkışlarla yürüdü.

SES Aksaray Şube Başkanı Songül Beydilli, Sağlık Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında, önümüzdeki yıl bütçede memur maaşlarına yapılması öngörülen yüzde 25 zammı eleştirerek, bütçenin faiz bütçesi olduğunu söyledi.