• ABD: Rusya AGİT'teki sözüne uysun
 • Kazakistan'daki azınlıklardan AGİT'e destek
 • Müslümanlara uygulanan vahşet kitaplaştı
 • Annan, dünyada çatışmaların önlenmesi için çok fazla çaba sarfedilmesini istedi
 • Çin, ABD'nin hayalet uçaklarını tespit edebilen teknoloji geliştirdi
 • Pakistan'da patlama: 14 ölü
 • Dağıstan'da Rus askerleri esir alındı
 • Moskova'da Amerikalı bir diplomat casusluktan tutuklandı
 • Romanya'da 5.5 kilogram eroin ele geçirildi
 • Karısı yemek yapmadığı için evi yaktı


  ABD: Rusya AGİT'teki sözüne uysun

  WASHINGTON

  Amerikan yönetimi, Rusya'nın Çeçenistan konusunda AGİT'e karşı yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, 'Rusya'nın, AGİT İstanbul zirvesinde kararlaştırılan yükümlülüklere uymasını bekliyoruz' dedi. Moskova, İstanbul'da, AGİT dönem başkanı Knut Vollebaek'in Kafkasya'yı ziyaret etmesini ilke olarak kabul etmiş, ancak yabancıların arabuluculuğunun kendi içişlerine müdahale anlamına geleceğini, bunun da kabul edilemez olduğunu bildirmişti.

  Rubin, Vollebaek'in Moskova ziyaretinde Kafkasya ziyareti için tarih belirlenmemiş olmasının üzücü olduğunu belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Moskova'da Vollebaek'le görüştükten sonra yaptığı açıklamada, AGİT'in arabuluculuğuna gerek olmadığını söyleyerek, Çeçen sorununun çözümüne 'başkalarını karıştırmamakta kararlı olduğunu' göstermişti.

  ABD, IMF DESTEĞİNİ GERİ ÇEKEBİLİR

  Öte yandan; Rusya'nın Çeçenistan'da yürüttüğü taarruza karşı yeteri kadar sesini çıkartmamasından dolayı eleştirilen ABD yönetimi, Moskova'ya verilmesi öngörülen Uluslararası Para Fonu (IMF) kredilerini desteklemeyebileceğini ima etti. Ancak Rubin, Rusya'ya açılması öngörülen IMF kredisinin ABD tarafından desteklenip desteklenmeyeceğini soran gazetecilere, Moskova'nın IMF kredilerini alabilmek için bazı koşulları yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

  Rubin, 'Rusya, IMF kredilerini alabilmek için öncelikle IMF'nin koyduğu koşulları sağlamak zorunda. Rusya, ancak bu koşulları sağladığı zaman bu kredileri destekleyip desteklemediğimizi açıklayabiliriz' dedi.

  Sözcü Rubin, gazetecilere açıklamasında, Rusya'nın Çeçenistan'da uyguladığı şiddetten ABD'nin derin rahatsızlık duyduğunu yineledi.

  Gözlemciler, bütün uyarılara karşın Rusya'nın Çeçenistan'da sivilleri de hedef almayı sürdürmesi halinde, Moskova'ya karşı yaptırımlar konusunda şimdiye kadar isteksiz davranan ABD'nin, tutumunu gözden geçirebileceğini ve bunun IMF kredilerine de yansıyabileceğini belirttiler.

  Bütün bu ikazlara rağmen, Çeçenistan'ın başkenti Caharkale'ye yönelik Rus hava saldırıları ve havan topu bombardımanı sürüyor. Bölgedeki AFP muhabiri, Çeçenistan'ın doğusunda Rus güçleri ile Çeçen gruplar arasında şiddetli çatışmalar olduğunu da kaydetti.

  Caharkale'nin bazı çıkış yollarının bombardımanda hasar gördüğü, bu durumun, sivillerin kuşatma altındaki kentten kaçışına engel olduğu belirtiliyor.

  Başkent Caharkale'nin Belediye Başkanı Lecha Dudayev, Rus bombardımanında kent sokaklarında 20 metre derinlikte çukurlar oluştuğunu söyledi.


  Kazakistan'daki azınlıklardan AGİT'e destek

  ALMATI

  Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) İstanbul Zirvesi öncesi çifte standart uygulamakla suçlayıp, gerekirse bu örgütten çıkabileceklerini ima etmesi, ülkedeki azınlıkların ters tepkisine sebep oldu.

  Haftalık Delovaya Nedelya gazetesinin, ülkedeki azınlıkların temsilcileri ve bazı aydınlar arasında yaptığı ankette, Devlet Başkanı Nazarbayev'in aksine, ankete katılanların tamamı, ülkenin AGİT'te kalmasından yana görüş bildirdi.

  Ankete katılanlardan Çeçen-İnguş Vaynah Kültür Merkezi eşbaşkanı Ahmet Muradov, ülkenin AGİT'ten çıkmasına karşı olduğunu söylerken, örgütün Çeçenistan'da faal olmadığını hatırlattı.


  Müslümanlara uygulanan vahşet kitaplaştı

  LEFKOŞA

  Balkan ve Kafkas Türkleri ile Osmanlı Müslümanlarına uygulanan vahşet, kitap haline getirildi. ABD'nin Louisville Üniversitesi'nde Tarih Profesörü olan tarihçi ve demograf Justin MacCarthy, Türkçe'ye de çevrilen, "Ölüm ve Sürgün" isimli kitabında, 1821-1922 yılları arasında, Balkan ve Kafkas Türkleri ile Osmanlı Müslümanlarına uygulanan vahşeti, zamanın batılı yazarlarına ve belgelerine dayanarak ortaya koydu.

  Uluslararası İlişkiler Araştırma Merkezi'nden alınan bilgiye göre, daha önce yayımlanan eserleri arasında Arap Dünyası, Türkiye ve Balkanlar (1982), Mülümanlar ve Azınlıklar: Osmanlı Anadolusu'nda Yaşayan İnsanlar ve İmparatorluğun sonu (1983) gibi çalışmaları bulunan Profesör MacCarthy, "Ölüm ve Sürgün" isimli kitabında Osmanlı Müslümanları'na uygulanan vahşeti dile getirdi.

  McCarthy, şunları söyledi: "1800'lerde, Anadolu'da, Balkanlar'da ve Güney Rusya'da büyük bir Müslüman diyarı vardı. Bu diyar, Müslümanlar'ın sadece yönettiği bir yer değil, aynı zamanda çoğunluğu veya Balkanlar'ın büyük bir kısmı ile Kafkaslar'ın bir bölümünde büyük azınlığı oluşturdukları bir yerdi. Bu diyar, neredeyse tümünün Osmanlı İmparatorluğu'na ait olduğu ve Kırım'ı, Kafkaslar'ın büyük bir kısmını, Anadolu'nun hem doğusunu hem batısını, Avrupa'nın Güneydoğu'sunu yani Arnavutluk'tan Bosna'ya oradan Karadeniz'e olan kısmını kapsayan bir alandan ibaretti. İçinde yaşayan halklar arasında Müslümanlar'ın çoğunluğu oluşturdukları Romanya'nın ve Güney Rusya'nın bazı bölgeleri de bu diyara coğrafi açıdan bağlıydılar. 1923 yılında ise, bu Müslüman diyarı, sadece Anadolu, Doğu Trakya ve Güneyodoğu Kafkasya'dan oluşmaktaydı. Balkan Müslümanları'nın çoğu gitmişti. Ya ölmüşlerdi ya da göç etmeye mecbur edilmişlerdi. Geride kalanlar ise Yunanistan'da, Bulgaristan'da ve Yugoslavya'da cep yerleşim birimlerinde yaşamaya devam ettiler. Kırım'da, Kuzey Kafkasya'da ve Rusya Ermenistan'ında yaşayan Müslümanlar'ın da kaderleri aynı olmuştu; yok olmuşlardı. Çoğu Türk olan milyonlarca Müslüman ölmüştü; milyonlarcası da bugün Türkiye olarak bilinen yere göç etmişlerdi. 1821-1922 yılları arasında 5 milyondan fazla Müslüman yaşadıkları topraklardan uzaklaştırılmışlardı. 5.5 milyon Müslüman ölmüştü. Ölenlerin bir kısmı savaşta bir kısmı da göç sırasında açlıktan ve hastalıktan ölmüştü."


  Annan, dünyada çatışmaların önlenmesi için çok fazla çaba sarfedilmesini istedi

  NEW YORK

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, yeryüzünde çatışmaların önlenmesi için insanlığa karşı işlenen suçlar konusunda daha sıkı tedbirler alınması çağrısında bulundu.

  Annan, Güvenlik Konseyi'nin, çatışmaların önlenmesine ilişkin oturumunda yaptığı açıklamada, kanlı çatışmaların çoğunun devletler arasında değil, bu ülkelerin içinde meydana geldiğine dikkat çekti.

  Kofi Annan, 'İnsanlığa karşı suç işlendiğinde Güvenlik Konseyi'nin somut tedbirler almaya gerçekten hazır olduğunu açıkça göstermekten daha etkili bir yol olamaz' diye konuştu.

  KIBRIS İÇİN RANDEVULARINI İPTAL EDİYOR

  Öte yandan; BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, 3 Aralık'ta New York'ta başlayacak olan dolaylı Kıbrıs görüşmelerine mümkün olduğu kadar çok vakit ayırabilmek için takviminde bulunan bazı randevuları iptal ettiği bildirildi.

  BM sözcüsü Fred Eckhard 'dolaylı müzakerelerin süresi ve izlenecek yöntem' konusundaki sorusuya cevaplandırırken, 'müzakereler için belli bir süre sınırlaması konmadığını' belirtti.

  'Genel Sekreter Kofi Annan'ın, müzakerelere mümkün olduğunca çok vakit ayırabilmek için takvimini temizlediğini' kaydeden sözcü, genel sekreterin yeni Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto'nun müzakerelere 'full-time' katılacağını sözlerine ekledi.


  Çin, ABD'nin hayalet uçaklarını tespit edebilen teknoloji geliştirdi

  WASHINGTON

  Silah sanayiinde son yıllarda büyük aşama kaydeden Çin'in, ABD'nin, radarlara yakalanmayan ünlü hayalet savaş uçaklarını tespit edebilen bir teknoloji geliştirdiği ve bu gelişmenin Washington yönetimini tedirgin ettiği bildirildi.

  Newsweek dergisinin haberinde, Çin'in ABD'den çaldığı teknolojik sırların yanı sıra kendi olanaklarıyla geliştirdiği bu teknoloji sayesinde, hayalet uçak F-117 ve geleceğin hayalet uçağı F-22'lere karşı etkin bir savunma oluşturacağı belirtildi. Derginin haberinde, Başkan Bill Clinton'ın, bu yeni gelişmeyi değerlendirmek amacıyla, ülkenin en üst düzeydeki askeri ve sanayii uzmanlarını Aralık ayı başlarında Washington'da toplantıya çağırdığı kaydedildi.


  Pakistan'da patlama: 14 ölü

  MULTAN

  Pakistan'da içinde gaz varilleri bulunan bir ambarda meydana gelen patlamada, aralarında çocukların da bulunduğu 14 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. Ambar yakınında bulunan üç evin ve 12 kadar dükkanın patlamadan zarar gördüğü belirtildi. Patlama, insanlar uyurken meydana geldiği için yaralıların durumunun ağır olduğu kaydedildi. Polis, Pakistan'ın Multan bölgesine 70 kilometre uzaklıktaki Hasilpur kasabasını sarsıntıya uğratan patlamanın, varillerin yanında sigara içilmesi ile başlamış olabileceğini belirtti.


  Dağıstan'da Rus askerleri esir alındı

  MOSKOVA

  Dağıstan'da 2 Rus askerinin pazar günü Dağıstanlı milli güçler tarafından esir alındığı bildirildi. Dağıstan'daki Rus güçlerinin basın bürosundan yapılan açıklamada, esir alınan askerlerin akıbeti hakkında hiçbir bilgi edinilemediği, soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.


  Moskova'da Amerikalı bir diplomat casusluktan tutuklandı

  MOSKOVA

  ABD'nin Moskova Büyükelçiliği mensubu bir kadın diplomat, casusluk yaptığı gerekçesiyle dün gece tutuklandı. Rusya İç İstihbarat Servisi FSB'den yapılan açıklamada, diplomatın CIA mensubu olduğu ve suçüstü yakalandığı belirtildi. Açıklamaya göre ABD'li diplomat, bir Rus vatandaşıyla işbirliği yaparak, Rusya için devlet sırrı niteliğinde ve stratejik önemdeki askeri bilgileri elde etmeye çalışıyordu. Diplomatın, ABD'nin Moskova Büyükelçiliği Askeri Siyaset bölümünde ikinci katip olduğu belirtildi.


  Romanya'da 5.5 kilogram eroin ele geçirildi

  BÜKREŞ

  Romanya'nın Bulgaristan sınırındaki kontrol noktasında 5.5 kilogram eroin ele geçirildiği, polisin bir Türk'ü gözaltına aldığı bildirildi. Polis kaynakları, sınırdaki kontrol noktasında, üzerinde sahte pasaport bulunan Sabri Sevgi adlı 34 yaşındaki Türk'ün paniğe kapılarak kaçmaya teşebbüs ettiğini belirttiler. Piyasa değeri 800 bin dolar olan uyuşturucunun, Sevgi'nin otomobilindeki valizlere gizlenmiş olarak ele geçirildiği kaydedildi.


  Karısı yemek yapmadığı için evi yaktı

  PHNOM PENH

  Kamboçyalı bir adam, eve geldiğinde yiyecek bir şey bulamayınca çılgına dönerek evi yaktı. Rasmei Kampuchea gazetesinin haberine göre, ülkenin kuzey kesimlerindeki Siem Reap bölgesinde meydana gelen olayda, 37 yaşındaki koca, evde bulamadığı karısına ders vermek amacıyla evi yaktıktan sonra polise teslim oldu.