Kimden şehid isteyeceksiniz?

MALATYA

BBP Malatya İl Başkanı H. Bayram Akyurt, Cumhurbaşkanı Demirel ve Başbakan Ecevit'in DGM tarafından idam cezasına çarptırılan Apo için, "Avrupa Birliği'ne üyelik hakkı çelişkidir" sözlerine tepki gösterdi.

Her geçen günün bir önceki günü arattığı olağanüstü bir dönemden geçmekte olduğumuzu vurgulayan Akyurt: "Avrupa Birliği senelerdir Türkiye'de insan hakları ihlali gündeme getirmektedir. Altmışbeş milyon insanın haklarını tanımayan Sayın Ecevit'in sadece terörist Apo'ya insan hakkı tanıması çelişki değil midir? Suçlunun ödüllendirilip suçsuz insanların mahkum edilmesi bir çelişki değil midir? Suçlunun beraat ettiği yerde adalet hüküm giyer, hükümet hüküm giyer, devlet hüküm giyer. Sayın Demirel ve Ecevit yarın bir başka Apo çıktığında hangi ana-babadan ne yüzle evladını askere göndermesini, şehid olmasını isteyecektir" dedi.

"ÜNİVERSİTELERİN BELASI GÜRÜZ"

Kemal Gürüz'ün Cumhurbaşkanı Demirel tarafından yeniden YÖK Başkanlığı'na getirilmesini de eleştiren H. Bayram Akyurt şöyle konuştu: "Türkiye'de 65 bin akademisyen personel bulunmasına rağmen yayınlanan makale sayısı 4500'dür. Bu rakam Afrika ülkelerinin bile gerisindedir. İlim yuvalarını bu duruma; Demirel'in yeniden üniversitelerin başına bela ettiği Kemal Gürüz getirmiştir. 28 Şubat'çılar gibi irtica bahanesi ile Demirel'i halkın karşısına çıkmaktan kurtarmaya çalışan MHP lideri Devlet Bahçeli'nin bu işte vebali büyüktür. Bahçeli, Demirel'i desteklemiş, Demirel de Gürüz'ü yeniden milletin başına dikmiştir.

YÜZDE 70 ENFLASYON, YÜZDE 15 ZAM!..

Yeni hükümet % 70 enflasyonun olduğu bir dönemde memurlara % 15 sefalet zammını reva görmekte; deprem vergisi icraatı ile, sefalete mahkum ettiği halkımızın son damla kanını almaya çalışmakta ve bunun 1940'lı yıllardaki tek parti dönemi yöntemleriyle yapmaktadır.

Terörist Rusya, Çeçen halkını kimyasal silahlarla yok etmeye çalışırken, maalesef hükümetimiz Kafkasya'ya Rusya penceresinden bakmaya devam etmektedir. Caharkale'de 31 kişi kimyasal silahlarla katledilmiş, 200 kişiden fazla kimyasal silah yaralısı tespit edilmiştir. Bütün tünyanın bu katliam karşısında feryat etmesine rağmen bizim hükümetimizin duyarsız kalması esef verici bir durumdur."

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınÇölaşan yine sansürlendi

İSTANBUL

Hürriyet'teki Emin Çölaşan'a yönelik sansür olayı büyüyor. Hürriyet yönetimi, enerji ile ilgili iki yazısını sansürlediği Emin Çölaşan'a bir sansür darbesi daha vurdu. Çölaşan'ın yazıları Hürriyet'in internet sayfasından çıkarıldı. 31 Aralık 1997 tarİhinden bu yana bütün yazıları İnternet'ten yayınlanan Çölaşan'ın önceki günkü yazısı Hürriyet'in internet sayfasına sokulmadı. Çölaşan'ın gazetedeki köşesinde yayınlanan "Hoşgeldin Ramazan" başlıklı önceki günkü yazısıda internet sayfasında yer bulamadı. Hürriyet'te Emin Çölaşan'ın yazılarının internete aktarılmaması olayının 31 Aralık 1997 tarihinden buyana ilkkez gerçekleştiği öğrenildi.

UNUTKANLIK OLMUŞ

İnternetteki sansür olayı üzerine kendilerine ulaştığımız Hürriyet'in İnternet sayfası sorumluları, Çölaşan'ın yazısının "unutkanlık" sonucu internet sayfasına sokulmadığı iddiasında bulundular. Söz konusu yanlışlığın Hürriyet'in İnternet sayfası açtığı 31 Aralık 1997'den bu yana ilkkez yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Çölaşan'ın yazılarını internetten takip eden çok sayıda okuyucusunun Hürriyet internet Servisi yetkililerine dün gün boyu "Yazı neden yayınlanmadı" sorusunu yönelttikleri bildirildi. Emin Çölaşan'ın yazıları Pazartesi günleri hariç Hürriyet İnternet Sitesi Yazarlar listesinin 4. sırasında Tufan Türenç'in üzerinde yayınlanıyordu.

ŞİMDİ ŞEREFSİZ KİM?

Emin Çölaşan'ın 1 Aralık 1999 tarihli "enerji" başlıklı yazısı kesintiye uğratılmış, enerji konusunu içeren ikinci bir yazısı da Hürriyet yönetimi tarafından hiç gazeteye sokulmamıştı. 28 Şubat döneminde Yavuz Gökmen'in yazılarının sansürlenmesi üzerine "Yazısı sansürlendiği halde yazmaya devam eden şerefsizdir" diye atıp tutan Emin Çölaşan'ın, iki yazısı sansürlendiği halde halen Hürriyet'te köşe yazmaya devam etmesi anlamlı bulunuyor.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınOtobüs bileti kuyruğu

MALATYA

Belediye otobüslerinin biletli olması nedeniyle, gişeler önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Belediyenin 52 otobüsünün işletme ihalesini Malatya Belediyesi Esenlik Şirketi'nin almasından sonra, paralı olan otobüsler biletliye dönüştürüldü. Şehrin muhtelif yerlerinde bilet gişeleri açılmasına rağmen, bunların yetersiz kalmasından dolayı vatandaşlar özellikle merkezdeki gişelerin önlerinde uzun kuyruklar oluşturuyor. Akşam saatlerinde vatandaş iftara yetişeyim derken uzun kuyruğu görünce, bunu fırsat bilen karaborsacılardan fazla fiyatla biletleri almak zorunda kalıyorlar. Vatandaşlar, belediyenin merkezde bilet gişesi sayısını arttırmasını talep ediyorlar.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayın"Asıl sorun YÖK'ün kendisi"

ANKARA

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Kemal Ünal, başındaki kişiden çok YÖK'ün kendisinin yüksek öğretimin temel sorunu olduğunu söyledi.

Kemal Ünal, üniversitelerin YÖK'ün tahakkümünden kurtarılması ve bilim üreten kurumlar olarak toplumsal yaşamdaki yerini bir an önce alması gerektiğini belirtti. Eğitim-Sen Genel Sekreteri Ünal, üniversitelerin akademik yönetsel ve mali açıdan özerk olması gerektiğini ifade ederek, "Tek tip üniversite anlayışı terk edilmeli, üniversitelerin yapısı, örgütlenmesi, çalışma ilkeleri demokratik ve katılımcı olmalıdır" dedi.

Ünal, 18. yılını dolduran YÖK'ün üniversitelerin bilimsel ve akademik özerkliğini yok ettiğini ileri sürerek, "YÖK öğrenciyi, öğretim üyesini, öğretim görevlisini yok sayan aşırı merkeziyetçi, baskıcı bir yükseköğretim düzenidir. Siyasi iktidarların plansız, popülist ve bilim dışı anlayışlarının sonucu mantar gibi tabela üniversiteleri açılmış, üniversitelerimiz bilim üreten kurumlar olmaktan çıkarılarak birer meslek okulları durumuna düşürülmüştür. Yükseköğretim bugün bu durumdayken YÖK Başkanlığı'na atanan kişi üzerindeki tartışma anlamlı değildir" dedi.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınKış ayında yağmur duası

ANTALYA

Antalya, Burdur ve Isparta'yı içine alan Göller Bölgesi'nde son üç aydır bir damla bile yağış düşmemesi, yöredeki çiftçileri ve köylü kadınları yağmur duasına çıkardı.

Devlet Meteoroloji İşleri Antalya ve Isparta Bölge Müdürlüklerinden alınan bilgiye göre, yörede, hububat ekiminin yapıldığı Eylül, Ekim ve Kasım döneminde çok az yağış düştü.

Kurak bir hububat ekim döneminin yaşandığı yörede son yıllarda Eylül, Ekim ve Kasım ayı dönemlerinde metrekareye ortalama 25-50 kilogram yağış düşerken, 1999 yılında Burdur ve Isparta kent merkezleri ve ilçeleri ile Antalya'nın yayla ilçelerinde hiç yağış olmadı. Yağış alan bazı yörelerde ise bu miktar 2-3 kilogramda kaldı. Antalya'nın sahil ilçeleri olan Alanya, Manavgat ve Kaş'da ise yağış görüldü.

Devlet Meteoroloji İşleri Isparta Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yaptıkları değerlendirmenin, göller bölgesinde son 60 yılın en kurak döneminin yaşandığını ortaya koyduğunu bildirdiler.

1000 YILLIK GELENEK, 'RÜZGAR DÜĞÜNÜ"

Türkiye'nin birçok yöresinde olduğu gibi, Göller Bölgesi'nde de kuraklık dönemlerinde yöre çiftçisi eski geleneklerini sürdürüyor. Yörede, erkeklerden ayrı olarak kadınlar tarafından çıkılan yağmur duasında, 'Karayel (Poyraz)' ile 'Kabayel (Meltem)'in çocukları evlendiriliyor.

Burdur'un Çeltikçi ilçesinde Karadede adı verilen yatırın bulunduğu bölgede kazanlar dolusu yemek hazırlanarak, hem yağmur duası yapılıyor, hem de duaya katılan kadınlara ziyafet çekiliyor.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınCami 2 yılda bitti

ARAPGİR

Malatya'nın Arapgir ilçesinde Hacı Osmanağa Camii törenle ibadete açıldı. Türkiye'de bugüne kadar en kısa zamanda yapımı tamamlanan camiler arasında gösterilen Hacı Osmanağa Camii'nin ibadete açılma törenine, Arapgir Kaymakamı Ahmet İmamgiller, Malatya Belediye Başkanı Mehmet Yaşar Çerçi, Arapgir Belediye Başkanı Halit Konukçu ve çok sayıda davetli kadıldı. 1997 yılı sonunda temeli atılan ve 50 milyar liraya mal olan Osmanağa Camii'nde aynı anda bin kişi namaz kılabilecek kapasitede. Malatya Belediyesi mehteran takımının gösterisi ve kurbanların kesilmesi ile açılan Hacı Osmanağa Camii'nin Arapgir ilçesinin en büyük camiisi olduğu bildirildi