Düzce'de çadır yangını

DÜZCE

Karaca Mahallesi Çoban mevkiinde 12 Kasım depreminden sonra kurulan çadırlarda yangın çıktı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Çoban mevkii Endüstri Meslek Lisesi yanında bulunan çadırlardan 5'i henüz belirlenemeyen bir nedenle yandı. Burada kalan depremzedeler ise civar yerlerde çadır kuran komşularının yanına geçtiler.

Düzce'de bulunan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de olay yerine gelerek mağdurlardan bilgi aldı. 'Yazlık çadır. Olacak iş değil' diyen Çiller, gördüklerini bütün siyasilerin de görmesi gerektiğini söyledi. Can kaybının bulunmadığını ifade eden Çiller, 'Ama koca kış nasıl geçecek' dedi.

Çiller daha sonra geceyi geçirdiği Kültür Mahallesi'ndeki İsmet İnönü Parkı'nda kurulan çadırkente gelerek sahurunu yaptı.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınMashadov, Grozni'den ayrıldı

MOSKOVA

Çeçenistan lideri Aslan Mashadov'un, başkent Grozni'den ayrılarak cumhuriyet içinde başka bir yere geçtiği, ancak dönüş ihtimalinin her zaman geçerli olduğu bildirildi.

Adı açıklanmayan bir Çeçen yetkili, İnterfaks'a yaptığı açıklamada, Mashadov'un hafta başında kuşatılmış haldeki başkentte olduğunu söyledi ve 'Şu anda nerede olduğunu söylemem, kendisinin ölüm fermanını imzalamam olur' diye konuştu.

Yetkili, Rus birliklerinin Mashadov'a karşı havadan geniş bir insan avı sürdürdüğünü, Çeçen liderin girip çıktığı tüm binaları füzelerle vurduğunu belirtti. Çeçen yetkili, 'Bu binalardan biri hastane yakınlarında, biri demiryolu istasyonu yakınında bulunuyor. Ayrıca köylerde de bazı binalar vuruldu. Mashadov'un daha önce bulunduğu, Grozni'deki iletişim merkezi de vuruldu' dedi.

Mashadov'un Çeçenistan'dan ayrılmasının ise 'askeri durum ne olursa olsun söz konusu olmayacağını' belirten yetkili, 'Bu konu gündem dışı. Hatta Mashadov bundan bahsedilmesini bile yasakladı' dedi.

Yetkili, Mashadov'un, Grozni'nin savunulması planlarını gözden geçirmek için kente dönmesi ihtimalinin her zaman bulunduğunu da ifade etti.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınNükleer santrale İTÜ tepkisi

İSTANBUL

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) bir grup öğrenci, hükümetin nükleer santral kurulması kararını ve üniversitelerinden bazı öğretim üyelerinin nükleer enerjiyi destekleyen açıklamalarını protesto etti.

Üniversitenin Maslak Yerleşkesi'ndeki Nükleer Enerji Enstitüsü önünde toplanan öğrenciler adına İTÜ İşletme Fakültesi öğrencisi Oytun Öztoprak, bir basın açıklaması okudu.

Türkiye'ye, birtakım enerji krizi senaryoları bahane edilerek nükleer teknolojinin sokulmaya çalışıldığı savunulan açıklamada, nükleer teknolojinin kısa vadeli bir çözüm, ucuz ve akıllıca bir yatırım olarak lanse edildiği, böylece nükleer lobinin bu ihaleden elde edeceği rant için zemin hazırlandığı belirtildi.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınBalıkesir'de deprem

BALIKESİR

Balıkesir'de, merkez üssü ilin güneydoğusu olan hafif şiddette bir deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, saat 13.59'da, 3,6 şiddetinde meydana gelen deprem, Balıkesir ve çevresinde hissedildi.

Depremin herhangi bir can ve mal kaybına yol açmadığı bildirildi.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınProf'lardan maaş zammı protestosu

İSTANBUL

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) üyeleri, kamu çalışanlarına önümüzdeki yıl ilk 6 ay için öngörülen yüzde 15'lik zammı protesto etti.

İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'taki Yerleşkesi'nin içinde yer alan anıtın önünde toplanan öğretim elemanları adına konuşan ÖES Başkanı Prof. Dr. İzzettin Önder, 'Bütçede genelde kamu emekçilerine ve öğretim üyelerine de öngörülen zam fevkalade düşük ve enflasyonun altındadır. Düşük ücretler nedeniyle bir yandan vakıf üniversitelerine bir yandan sermayeye kayıyoruz. Bu bizim bilimsel özgürlüğümüzü ve toplumun gözündeki imajımızı zedeliyor' diye konuştu.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınTelefon kodu kargaşası

KIRIKKALE

Yozgat'tan ayrılarak Kırıkkale'nin Delice ilçesine bağlanan Aşağıihsangazili köyünde, telefon konuşmalarında hala Yozgat'ın kod numarasının kullanılması yüzünden, abonelerin zor durumda kaldıkları bildirildi.

Köyün telefon kod numarası Kırıkkale'ye uyarlanmadığı için il içinde konuşurken Kırıkkale'nin kod numarasını çevirmek zorunda kalan köylüler, faturalarında da şehirlerarası konuşma ücreti ödüyorlar. Ayrıca, Telekomla ilgili tüm işlerini halletmek için Yozgat'a gidiyorlar.

318 YERİNE 354

Kodu 354 olan Yozgat'a 100 kilometre, kodu 318 olan Kırıkkale'ye ise 55 kilometre uzaklıkta bulunan Aşağıihsangazili köyü muhtarı Hüsamettin Karadeniz, açıklamada, Kırıkkale Telekom Müdürlüğü tarafından kod numaraları Kırıkkale'ye uyarlanmadığı için, fazla ücret ödemek zorunda kaldıklarını belirtti. Karadeniz, 'Köy, Kırıkkale'ye bağlandığı için tüm işlerimiz burada oluyor. Ancak, komşumuza telefon etmek için bile mecburen Kırıkkale'nin kod numarasını çevirmek zorunda kalıyoruz' dedi.

Kırıkkale Türk Telekom Müdürü Mustafa Benli ise konunun kendilerine resmi olarak intikal etmediğini bildirdi. Benli, Yozgat Telekom Müdürlüğü, abonelerin, dosyalarını kendilerine gönderdiği takdirde, aboneleri en kısa sürede bünyelerine alabileceklerini belirtti.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınKaçak kazıya suçüstü

SİVAS

Sivas'ta kaçak kazı yapan 1'i Ermeni uyruklu 4 kişi yakalandı.

Bir istihbaratı değerlendiren Kaçakçılık Şubesi ekipleri, kent girişinde İsmail E. yönetimindeki 16 Y 1113 plakalı özel otomobili durdurdu.

Araçta yapılan aramada, 1 adet altın arama dedektörü ile kazı yapmakta kullanılan bazı aletler ele geçirildi.

Güvenlik güçleri, araçta bulunan Ermeni uyruklu Petros S. (54), Celalettin Ö. (47), Tüncar G. (31) ile sürücü İsmail E'yi gözaltına aldı.

Öte yandan, zanlıların sorgularında, Muş ilinde kaçak kazı yaptıklarını, Sivas'ta herhangi bir kazı yapmadıklarını söyledikleri öğrenildi.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayın10 PKK'lı öldürüldü

DİYARBAKIR

Güvenlik güçlerince Diyarbakır ve Şırnak'ta gerçekleştirilen operasyonlarda, 10 PKK'lı ölü ele geçirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerince PKK'ya yönelik sürdürülen operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda, Diyarbakır'ın Hani ilçesi kırsalında 8 ve Şırnak'ın Güneyçam-Behrancı bölgesinde de 2 olmak üzere toplam 10 PKK'lı ölü olarak silahlarıyla birlikte ele geçirildi.