Koç talanına Meclis kılıfı

ANKARA

"Talan"a kılıf getiren hükümet tasarısı, Plan Bütçe'de kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Demirel'in Danıştay'ın "kaçak" kararına rağmen Koç Üniversitesi'nin açılışını yaparken, hükümet de mahkeme kararı ile tespit edilen "talan"a kılıf arama çabalarında ilk basamağı aştı.

Koç Üniversitesi'ne mahkeme kararları çiğnenerek yapılan Hazine arazi tahsisine ve bu araziye yapılan üniversite kampüsüne "yasal kılıf" getiren tasarı, dün TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

İstanbul Rumelifeneri mevkiindeki Mavramoloz Devlet Ormanı içinde bulunan 160 hektarlık alan, Bakanlar Kurulu kararıyla Koç Üniversitesi'ne "bedelsiz" olarak tahsis edilmişti. Alt komisyondan geçirilen tasarıya göre; Koç, kendisine tahsis edilen bu araziyi ücret karşılığında 49 yıllığına kiralayabilecek.

OY BİRLİĞİ İLE

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Koç'a yapılan tahsisi, "kanuna aykırı" bulmuştu. Anayasa Mahkemesi de "devletin varlığının azaltılması" olarak görmüştü. FP'lilerin gelmediği komisyon toplantısında, Koç talanına yasal kılıf getirecek olan tasarı, DSP, MHP, DYP ve ANAP'lılar tarafından oy birliği ile kabul edildi.

"DEVLET VARLIĞININ AZALTILMASI"

Anayasa Mahkemesi, vakıf üniversitelerine Hazine arazisi tahsisini öngören YÖK Kanunu'nun Ek 18, 19 ve 20. maddelerini 1992/42 sayılı kararı ile iptal etmiş. İptal gerekçesi ise oldukça dikkat çekici: "Devlet varlığının azaltılması."

MAHKEME KARARINA RAĞMEN PEŞKEŞ

Ancak buna rağmen, İstanbul Rumelifeneri mevkiindeki Mavramoloz Devlet Ormanı içinde bulunan 160 hektarlık alan, Bakanlar Kurulu kararıyla Koç Üniversitesi'ne kiralanmıştı. Bu işlemi Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu "kanuna aykırı" bulmuştu.

DSP'DEN DANIŞTAY VE ANAYASA MAHKEMESİ'NE KARŞI HİLE

Hükümetin DSP kanadı şimdi Koç Üniversitesi'ne yapılan tahsise, Danıştay kararını by-pass arayışına girişti. YÖK Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı ile vakıf üniversitelerine 49 yıl süre ile devlet arazisi tahsisi öngörülüyor. Bu öneri, Anayasa Mahkemesi'nin 1992'de iptal ettiği YÖK Kanunlarının aynısı... Yani hükümet, hazırladığı tasarıyı Meclis komisyonlarından geçirip genel kurul gündemine getirip kanunlaştırarak Anayasa Mahkemesi'ne ve Danıştay'a karşı "hile" yapmaya çalışıyor.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınDüzce resmen il oldu

ANKARA

Deprem felaketi yaşanan Düzce ilçesi il, Kaynaşlı bucağı ile Derince kasabası ilçe oldu.

Düzce'yi il, Kaynaşlı ve Derince'yi ilçe yapan Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayınlandı.

Kaynaşlı'ya 19, Kocaeli'ne 6 köy, Düzce'ye ise Merkez, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Yığılca ilçeleri bağlandı.

Yeni kurulan il ve ilçelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara ait toplam 657 kadro ihdas edildi.

Düzce'de merkezi idare tarafından oluşturulacak teşkilatla ilgili her türlü atama işlemleri bugünden itibaren 60 gün içinde tamamlanacak.

Kaynaşlı ve Derince ilçelerinin il genel meclisi üyelerinin seçimi, ilk mahalli idareler ara seçimi ile birlikte yapılacak.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınHak-İş'ten İnsan Hakları Paneli

ANKARA

Hak-İş Konfederasyonu, "!0 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" dolayısıyla bugün İstanbul'da bir panel düzenliyor.

"Yüzyıl Dönemecinde Türkiye'de İnsan Hakları" konulu panele; Prof.Dr. İlber Ortaylı, Prof.Dr. Hüseyin Hatemi, Prof.Dr. Coşkun Can Aktan ve Dr. Vedat Bilgin konuşmacı olarak katılıyorlar.

Açılışını Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'nun yapacağı paneli, Prof.Dr. İlber Ortaylı yönetecek.

Bugün saat 13.00'de başlayacak panel, Akgün Otel'de gerçekleştirilecek. Panele dinleyici olarak Hak-İş ve bağlı sendikaların genel merkez ve şube yöneticileri dekatılacaklar.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayın5 terörist öldürüldü

DİYARBAKIR

Olağanüstü Hal Bölgesi'nde sürdürülen operasyonlar sonucunda toplam 5 terörist öldürüldü.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre bölgede vatandaşların huzur ve güveninin sağlanmasına yönelik yapılan çalışmalarda, Şırnak'ın merkez Güneyçam ve Behrancı bölgelerinde yapılan operasyonda teröristlerle sıcak temas sağlandı. Çıkan çatışma sonucunda toplam 5 terörist silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınIşıkgözler'e ilaç yardımı

SİVEREK

Şanlıurfa Kızılay Kan Merkezi Müdürlüğü'nden alınan kanın, sezaryenle doğum sırasında anneye verilmesiyle, AIDS'e yakalanan anne ve bebeğinin aylık 200 milyon lirayı bulan ilaç giderleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanacağı bildirildi.

Siverek Kaymakam Orhan Toprak, Işıkgöz ailesine daha önce de yardım yaptıklarını belirterek, 'Aileye yakacak yardımı yapacağız. Ayrıca aylık 200 milyon lirayı bulan ilaç giderlerini de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla karşılayacağız' dedi.

Bu arada, bir süre önce zatürree teşhisi konularak Siverek Devlet Hastanasi'nde tedavi altına alınan ve buradan Şanlıurfa Çocuk Hastanesi'ne sevkedilen Rukiye Işıkgöz'ün, hastaneden 2 gün sonra taburcu edildiği bildirildi.

Sayfa Başına Dönmek İçin TıklayınBAE'den milli gün yerine deprem yardımı

ANKARA

Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği, her yıl 2 Aralık tarihinde Ankara ve İstanbul'da düzenlediği 'Milli Gün Resepsiyonu'nu bu yıl Marmara ve Bolu-Düzce depremleri nedeniyle iptal etti. Ankara Büyükelçisi Salim Reşit Elagrubi, resepsiyonlarda harcanması planlanan 15 bin doları bugün Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen'e verdi. Ertan Gönen ise çeki aldıktan sonra büyükelçiye bunun karşılığında zarf içinde makbuz verdi.

Büyükelçi çeki verirken yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sevincinin yanısıra üzüntüsünü de her zaman paylaşacaklarını söyledi. Elagrubi, milli gün kutlamasını bu yıl Türk depremzedeleri için iptal ettiklerini belirterek, "Biz de bu milletin bir parçasıyız. Yardım etmeye devam edeceğiz" dedi.

Sayfa Başına Dönmek İçin Tıklayın